Noren - tradycyjna japońska zasłona

1
Noren - tradycyjna japońska zasłona

Noren - japonskie, tradycyjne zasłony panelowe

Japończycy przykładają bardzo dużą wagę do detali, a także materiałów wykorzystywanych do stworzenia różnorodnych gadżetów. Tkaniny muszą być zatem mocne, wytrzymałe, a także wzorzyste lub cechujące się wyrazistą barwą. Tuż obok kimona innym, popularnym, japońskim produktem materiałowym wykonanym z porządnej tkaniny jest oczywiście Noren, czyli tak zwana zasłona. Co wyróżnia Noren? Gdzie wiesza się tego typu zasłonę? Odpowiadamy poniżej.

Noren - co to jest?

Noren to materiałowa zasłona, która podzielona jest na kilka fragmentów. Zazwyczaj umieszcza się ją w Japonii przed wejściem do restauracji, sklepów, ale także bardzo często do łaźni publicznych, czy domu. Zadaniem Noren jest ochrona pomieszczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Niektórzy wykorzystują zasłonę do oddzielenia pomieszczeń.

Krótka historia zasłon Noren

Co ciekawe, Noren znane są w Japonii od co najmniej XII wieku. Pojawiają się one na różnego rodzaju starych obrazach, czy też drzeworycie. Ich zasadniczą funkcją było niegdyś osłonięcie wejścia do danego pomieszczenia. Chroniły one od słońca, upału, wiatru, czy kurzu.

Noren stanowiły też zabezpieczenie zarówno dla gości, jak i pracowników przed różnymi, ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Bardzo często stawały się również znakiem rozpoznawczym danego punktu gastronomicznego, gdyż były dostępne w wielu ciekawych kolorach i wzorach. Co istotne, zawieszony przed wejściem Noren był oznaką działalności sklepu. Bardzo często dzięki tym zasłonom przechodnie wiedzieli, że określony punkt jest aktualnie otwarty. Po skończonej pracy Noren były zdejmowane, a drzwi zamykano.

Noren jako forma reklamy

Po czasie Noren stawały się również symbolem firmy. Odgrywały one rolę dzisiejszego logo. Każda restauracja lub bar, a także inny punkt handlowy miały swoje własne Noren w określonym kolorze, kształcie, czy wzorze. Ciekawostką jest to, że klienci japońskich barów, czy też herbaciarni lub restauracji, podczas opuszczania lokalu, wycierali zabrudzone jedzeniem ręce właśnie w Noren. Im większą popularnością cieszył się dany punkt, tym zasłony te były bardziej zabrudzone. Brudne Noren były zatem symbolem pomyślności w biznesie, a także świadczyły o popularności lokalu. Warto również wspomnieć, że przez to właściciele niechętnie prali zabrudzone Noren i wieszali czyste. Dawna reklama japońska bazowała głównie zatem na doświadczeniu, poleceniu, a także rzetelnej pracy.

Noren - jak wykorzystywane są obecnie?

Noren są wykorzystywane do dziś. Stanowią one często dzieło sztuki tkackiej, a także zdobniczej, czy graficznej. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo zasłon, w wielu ciekawych kolorach i wzorach, które bardzo często pełnią również funkcję dekoracyjną.

Materiałowy szyld Noren najczęściej zawiesza się na długim patyku tuż nad wyjściem do sklepu, restauracji, a nawet domu. Noren składają się z oddzielnych fragmentów, występują przede wszystkim w liczbie nieparzystej. Do dziś wierzy się w Japonii, że liczby nieparzyste przynoszą pomyślność oraz powodzenie w biznesie. Powiewające na wietrze płachty, zachęcają klientów do wejścia do środka, ponieważ zapewniają przyjemny chłód wewnątrz pomieszczenia, chronią przed palącym słońcem, którego nie brakuje w Japonii w sezonie letnim.

Noren, czyli tradycyjne, japońskie zasłony znane są w kraju tym już od wieków. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona lokali, takich jak: restauracje, bary, sklepy przed kurzem, upalnym słońcem, czy wiatrem. W przeszłości stanowiły one przede wszystkim reklamę danego punktu gastronomicznego, im brudniejsze były Noren, tym większą popularnością cieszył się określony lokal. Obecnie pełnią one często funkcję dekoracyjną, można je nabyć w wielu ciekawych wzorach oraz kolorach.

Komentarze do wpisu (1)

13 stycznia 2022

Mam taki dokładnie taki Noren jak na zdjęciu, dokupiłem do niego mocowanie, prezentuje się wspaniale

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl