Mieszkanie w stylu japońskim - jak urządzić? 0
Mieszkanie w stylu japońskim - jak urządzić?

Był czas, kiedy ludzie zakładali, że nabywanie surrealistycznych mebli, jest oznaką wyższości, bycia bogatszym i lepszym. Jednak w miarę upływu czasu i poznania znaczenia prawdziwej elegancji, minimalizm zaczął się rozpowszechniać. Ta koncepcja powoli zintegrowała się z przestrzenią życiową. Zrównoważony styl wnętrza, stworzenie przestrzeni zen pozwala żyć w harmonii ze światem przyrody. Japoński wystrój wnętrz charakteryzuje się naturalnymi materiałami, otwartymi przestrzeniami i eleganckimi neutralnymi odcieniami, emanuje spokojem i niewymuszonym urokiem.

czytaj całość »
Wszystko o sake, z czego jest zrobione? 0
Wszystko o sake, z czego jest zrobione?

Słowo sake po japońsku oznacza po prostu alkohol. Jakież ogromne jest zdziwienie turysty gdy po wejściu do supermarketu pyta obsługę o “sake” a usłużny pracownik z uśmiechem na ustach prowadzi go do działu alkoholowego i… tam zostawia. Zupełnie inaczej rzecz miałaby się gdyby zapytał o nihonshu bo właśnie ten napój mamy na myśli mówiąc w Europie o sake. Nihon oznacza Japonię 日本 a shu alkohol 酒 a więc japoński alkohol 日本酒.

Nie jest to wino, nie jest to piwo, czy wódka, sake jest kategorią napoju samą w sobie. Ceniony w Japonii od wieków napój sake, jest coraz popularniejszy na całym świecie.

czytaj całość »
Ceremonia wejścia w dorosłość Sejin Shiki 0
Ceremonia wejścia w dorosłość Sejin Shiki

Po obchodach Nowego Roku nadchodzi kolejne święto narodowe w Japonii: Seijin Shiki, inaczej nazywane Seijin no Hi, czyli dzień wejścia w dorosłość. Odbywające się w każdy drugi poniedziałek stycznia, jest poświęcone tym, którzy w poprzednim roku ukończyli 20 lat lub do 1 kwietnia będą mieli 20 lat. Jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w roku, polega na świętowaniu młodości i zachęcaniu do wejścia w świat dojrzałości z odpowiedzialnością, odwagą i dużymi nadziejami.

czytaj całość »
Tajemnica gejszy - kim jest? 0
Tajemnica gejszy - kim jest?

Świat japońskich gejsz jest owiany mitami i tajemnicami. Chociaż prawie wszyscy rozpoznają ich charakterystyczny makijaż, fryzury i wyszukane kimono, zaskakująco niewiele osób naprawdę rozumie rolę gejszy w japońskim społeczeństwie.

Znane z gruntownego treningu w tańcu, śpiewie i sztuce konwersacji, gejsze są otoczone aurą tajemniczości. Kim właściwie jest  gejsza i jak wiele trudu trzeba włożyć w to aby osiągnąć taki poziom artyzmu?

czytaj całość »
Maneki Neko - wszystko o kocie z podniesioną łapą 0
Maneki Neko - wszystko o kocie z podniesioną łapą

Jeśli kiedykolwiek byłeś w Japonii lub innych częściach Azji, prawdopodobnie widziałeś figurki Maneki Neko machające do ciebie z witryn sklepowych i restauracji. Kot uważany za symbol szczęścia w kulturze japońskiej, jest popularnym elementem wystroju przyciągającym szczęście i fortunę zarówno do firm, jak i domów. Uważane za symbol bogactwa, koty były ulubionymi zwierzakami wśród wyższych sfer w okresie Edo. Często widywano koty ubrane lub wychodzące na spacer, na smyczy ze swoimi właścicielami. Dzisiaj kot Maneki Neko jest rozpoznawalny na całym świecie, ale czym właściwie jest, skąd pochodzi i co oznacza jego symbolika i kolory?

czytaj całość »
Mowa ciała w Japonii, gesty i ich znaczenie 0
Mowa ciała w Japonii, gesty i ich znaczenie

Każda kultura ma swoje własne, unikalne gesty ciała. Wyrażają one pewne uczucia i sytuacje. Japońskie gesty rąk i język ciała nie są wyjątkiem. Są unikalne dla tamtejszej kultury i często mogą nam się wydawać dziwne, lub niezrozumiałe. Zrozumienie tych norm kulturowych może pomóc uniknąć nieporozumień i ułatwić komunikację.

czytaj całość »
Co warto wiedzieć przed podróżą do Japonii? 0
Co warto wiedzieć przed podróżą do Japonii?

Japonia ma reputację miejsca związanego z etykietą, które może onieśmielać gości przyjeżdżających po raz pierwszy. Nie martw się tym. Tradycje japońskie nie są bardziej formalne ani ograniczające niż w innych miejscach na świecie. 

czytaj całość »
Japońskie symbole - 10 symboli japońskich 0
Japońskie symbole - 10 symboli japońskich

Symbole i motywy zawsze były integralną częścią sztuki japońskiej, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej sztuce i kulturze. Za każdym japońskim symbolem kryje się unikalne znaczenie i historia. Są obecne w wielu aspektach kulturowych, w sztuce, religii i przedmiotach codziennego użytku. Jaki jest symbol Japonii? Jest na to pytanie kilka odpowiedzi, ponieważ Japonia ma ich wiele. Odgrywają one ważną rolę w kształtowaniu japońskiej tożsamości. Oto 10 przykładów głęboko zakorzenionych symboli, które najbardziej kojarzą się z Japonią.

czytaj całość »
Powiew z dalekiego wschodu - Japońskie wachlarze i parasole 1
Powiew z dalekiego wschodu - Japońskie wachlarze i parasole

Japonia słynie z pięknych, tradycyjnych wyrobów. Częścią tej starej estetyki są tradycyjne japońskie wachlarze i parasole. Są one nadal widywane i używane do dziś, zwłaszcza w dawnej stolicy Japonii, Kioto. Jednak wiele osób zadaje sobie pytania, czym one są, skąd się wzięły i kiedy ludzie ich używali?

czytaj całość »
Pamiątka z Jedwabnego Szlaku - czyli coś dla miłośników Japonii 0
Pamiątka z Jedwabnego Szlaku - czyli coś dla miłośników Japonii

Szukasz prezentu dla siebie lub bliskiego, który jest zainteresowany Japonią? Dawanie prezentów jest integralną częścią kultury Japonii. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni są bardzo zaangażowani w wymianę prezentów we wszystkich aspektach swojego życia. Wymieniają się prezentami z przyjaciółmi, partnerami biznesowymi i rodziną przy różnych okazjach.
W naszym wpisie znajdziesz kolekcję najlepszych pomysłów na prezenty o tematyce japońskiej. A także dowiesz się czym jest jedwabny szlak.

czytaj całość »
Japoński wystrój wnętrz 0
Japoński wystrój wnętrz

Podsumowując japoński wystrój wnętrz jednym słowem, byłoby to – zen. Przesiąknięty tysiącletnią tradycją, starożytny styl, nie tylko uspokaja, ale także reprezentuje japoński stylu życia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ta tradycyjna estetyka zgromadziła pewne solidne i proste zasady, których wszyscy moglibyśmy przestrzegać, jeśli chodzi o tworzenie otaczającej nas przestrzeni. W tym wpisie przyjrzymy się najważniejszym japońskim zasadom projektowania wnętrz. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu w mieście, wiejskim domku, czy w budynku z lat 70., i ty możesz z nich skorzystać.

 

czytaj całość »
Tradycje japońskie 0
Tradycyjny strój japoński

Kultura japońska to zbiór wartości, które kładą nacisk na harmonię społeczną i ciężką pracę. Przez stulecia kultura japońska wiele czerpała z tradycji chińskiej, ale pojawienie się samurajów w okresie Heian i izolacja w okresie Edo stworzyły warunki do powstania kultury jaką znamy dziś. Czynnikami mającymi największy wpływ na społeczeństwo była unikatowa, japońska  religia - Shinto, zaczerpnięty z Chin, rozwinięty w szczególnej dla Japonii formie buddyzm, konfucjanizm i ograniczone zasoby naturalne.edzieć. 

czytaj całość »
Jak palić kadzidełka? 0
Jak palić kadzidełka?

Kadzidła mają długą historię w prawie wszystkich regionach świata. Były używane w praktykach religijnych już w starożytnym Egipcie, Babilonie i Japonii. Są powszechnie używane podczas praktyk medytacji w świątyniach buddyjskich. Obecnie kadzidełka używane są jako dodatek do medytacji, jogi lub po prostu do wyciszenia się. Najpopularniejszą współcześnie stosowaną formą kadzideł są patyczki

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl