Kaligrafia - jak się nauczyć?

0
Kaligrafia - jak się nauczyć?

Pisanie znaków jest integralną częścią ludzkiego życia od prawie 8000 lat. Były one używane do zapisywania myśli i doświadczeń. W przeszłości możliwość naniesienia pięknego pisma na papier była przywilejem. Często tylko mężczyźni pracowali jako skrybowie, którym pozwolono zapisywać wydarzenia pismem artystycznym. Wraz z pojawieniem się technologii odręczne zapisy straciły na znaczeniu w naszym codziennym życiu. Zdominowała nas komunikacja cyfrowa i słowo drukowane. Niemniej jednak życie bez słowa pisanego jest trudne do wyobrażenia. Prywatne wiadomości na specjalne okazje nadal wymagają odręcznego tekstu. Kaligrafia japońska jest idealna do tworzenia zaproszeń, kartek z podziękowaniami lub kartek urodzinowych, a nawet może być stosowana w codziennym pisaniu jako forma terapii, medytacji i wyciszenia. Przyjrzyjmy się, jak nauczyć się kaligrafii i korzyści płynących z tego wspaniałego hobby.

czytaj całość »

Japoński horoskop - jakie są znaki zodiaku?

0
Japoński horoskop - jakie są znaki zodiaku?

Japonia podąża za chińskim systemem astrologicznym podzielonym na 12 znaków. Podział ten związany jest z cyklem Jowisza wokół Słońca, który trwa około 12 lat. Każdy rok jest reprezentowany przez inny znak zodiaku i związane z nim cechy. W rzeczywistości, podczas japońskiego okresu Edo (1603-1867), powszechnie wierzono, że szczęście jest określane przez zwierzę zodiaku, pod którym dana osoba się urodziła. Istnieje dodatkowo 5 elementów (woda, ziemia, drewno, ogień, metal), które zmieniają się co roku, nadając poszczególnym znakom inny duchowy wymiar.

czytaj całość »

Wyjazd do Japonii — co trzeba wiedzieć?

0
Wyjazd do Japonii — co trzeba wiedzieć?

Podróżowanie to jedna z ulubionych rozrywek Europejczyków. Uwielbiamy odwiedzać zagraniczne miejsca, zwłaszcza te, które uważamy za egzotyczne. Fascynują nas odległe krainy – im bardziej różnią się od naszej własnej kultury, tym lepiej. Popularnym celem podróży wśród Europejczyków jest właśnie Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni kusi odmiennymi zwyczajami, kulturą i kuchnią.

czytaj całość »

Japonia — gdzie warto pojechać?

0
Japonia — gdzie warto pojechać?

Japonia to kraj o ogromnej różnorodności i intrydze kulturowej, od tętniących życiem miast do malowniczych wiejskich obszarów górskich. Jest to miejsce, w którym każdy podróżnik poczuje się jak w domu. Niezależnie od tego, czy szukasz klasycznego historycznego doświadczenia, czy czegoś bardziej współczesnego, istnieje wiele miejsc i atrakcji, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Wycieczka tutaj z pewnością będzie ekscytująca, pouczająca, a nawet inspirująca.

czytaj całość »

Japońska ceremonia parzenia herbaty

0
Japońska ceremonia parzenia herbaty

Japońskie ceremonie picia herbaty są praktykowane od wieków i stanowią okazję do uhonorowania japońskiej kultury, kunsztu i wyrafinowania. Te skomplikowane rytuały obejmują drobiazgowe rozmieszczenie starannie przygotowanych przedmiotów, takich jak miski, składniki herbaty, naczynia, a nawet wyroby z laki. W Japonii herbata to coś więcej niż gorący napój. Jest to bardzo ważny rytuał, który ma duże znaczenie w kulturze. Ceremonia parzenia herbaty ucieleśnia ideały spokoju, szacunku, czystości i szacunku; a to ważne wydarzenie wiąże się z wieloma przygotowaniami. W tym przewodniku po japońskiej ceremonii parzenia herbaty omówimy podstawową etykietę i etapy ceremonii parzenia herbaty; a także właściwości samej herbaty matcha.

czytaj całość »

2023 — Rok Wodnego Królika

0
2023 — Rok Wodnego Królika

Rok 2023 w końcu nadszedł, a wraz z nim chiński zodiakalny Rok Wodnego Królika. W całej historii, lata oznaczone tym znakiem zodiaku przynosiły falę szczęścia, miłości i dobrobytu. Mówiono, że osoby urodzone pod tym znakiem są obdarzone kreatywnością i mądrością, a także emocjonalną wrażliwością. Obecny rok podpowiada możliwości, które mają nadejść — współpraca, improwizacja i zdolność adaptacji będą kluczowe, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać ten okres wzrostu. Czytaj dalej, aby odkryć wszystko, co musisz wiedzieć o byciu częścią jednego z najbardziej wyjątkowych znaków zodiaku w historii — Wodnego Królika.

czytaj całość »

Lunch box na każdy dzień — przepisy inspirowane japońskim bento

0
Lunch box na każdy dzień — przepisy inspirowane japońskim bento

Chcesz w tym tygodniu urozmaicić swój lunch box? Dlaczego nie zaczerpnąć inspiracji z pysznej japońskiej tradycji — sztuki tworzenia bento? Jest to forma sztuki, która polega na starannym pakowaniu pożywnych posiłków z przyciągającymi wzrok elementami w idealnej równowadze. Czerpiąc wskazówki z tradycyjnych japońskich smaków i prezentacji, możesz szybko i smacznie stworzyć pięć łatwych obiadów na każdy dzień tygodnia pracy. Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić swoją codzienną rutynę, czy wypróbować coś nowego, poniższe wskazówki pomogą Ci stworzyć pyszne i wartościowe posiłki. Czytaj dalej, aby poznać kilka inspirujących pomysłów.

czytaj całość »

Japońskie święto kwitnących wiśni

0
Japońskie święto kwitnących wiśni

Każdej wiosny wyspy Japonii udekorowane są chmurami pięknych różowych kwiatów wiśni, które oznaczają koniec zimy i witają nadejście nowego sezonu. Przesiąknięty historią i starożytną tradycją sezon kwitnienia wiśni jest punktem kulminacyjnym japońskiego kalendarza. Członkowie rodzin i przyjaciele zjeżdżają się do parków, ogrodów, świątyń i innych miejsc w całym kraju, aby podziwiać ten zapierający dech w piersiach pokaz piękna natury. To czas na refleksję nad istotą życia oraz jego przemijania. Japończycy od dawna celebrują te cenne kwiaty jako symbol odnowy i odrodzenia. Hanami pozwala dorosłym i dzieciom połączyć się z naturą, zaczerpnąć świeżego powietrza i zrelaksować się w spokojnym otoczeniu.

czytaj całość »

Tradycyjne potrawy kuchni japońskiej

0
Tradycyjne potrawy kuchni japońskiej

Kuchnia japońska jest znana na całym świecie ze swoich unikalnych smaków, tekstur i atrakcyjności wizualnej. Tradycyjne japońskie metody gotowania opierają się w dużej mierze na sosie sojowym, miso, wodorostach i dashi, a popularne dania zazwyczaj wykorzystują świeże składniki, takie jak ryby, warzywa, makaron i ryż, które są przygotowywane w precyzyjny sposób. Oprócz różnorodności dostępnych dań, Japonia ma również bogatą historię tradycyjnych przepisów, które były przekazywane przez pokolenia.

czytaj całość »

Japońskie gry i zabawy

0
Japońskie gry i zabawy

Japonia to kraj przesiąknięty tradycją, z unikalną kulturą, która sięga setek lat wstecz. Nie jest więc zaskoczeniem, że w całym kraju można znaleźć wiele tradycyjnych gier i zajęć. Od gier stołowych po zabawy na świeżym powietrzu. Tradycyjne japońskie aktywności pozwalają poznać kulturę i życie codzienne Japonii. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych fascynujących zajęć.

czytaj całość »

Wszystko o Kitsune. Lisy w kulturze japońskiej

1
Wszystko o Kitsune. Lisy w kulturze japońskiej

Słowo „Kitsune" to japońskie określenie lisa, który od pokoleń jest częścią opowieści, dzieł sztuki i zabawek. Obecność lisa jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej mitologii, znakach astrologicznych i wierzeniach animistycznych otaczających religię Shinto. Wiele opowieści przedstawia te czworonożne stworzenia jako niezwykle inteligentne istoty, które posiadają magiczne moce. Co więcej, wielu ludzi nadal wystawia ich figurki i trzyma posągi w domach lub w specjalnych sanktuariach im poświęconych jako amulety szczęścia, które obiecują bogactwo i pomyślność.

czytaj całość »

Mieszkanie w stylu japońskim - jak urządzić?

0
Mieszkanie w stylu japońskim - jak urządzić?

Był czas, kiedy ludzie zakładali, że nabywanie surrealistycznych mebli, jest oznaką wyższości, bycia bogatszym i lepszym. Jednak w miarę upływu czasu i poznania znaczenia prawdziwej elegancji, minimalizm zaczął się rozpowszechniać. Ta koncepcja powoli zintegrowała się z przestrzenią życiową. Zrównoważony styl wnętrza, stworzenie przestrzeni zen pozwala żyć w harmonii ze światem przyrody. Japoński wystrój wnętrz charakteryzuje się naturalnymi materiałami, otwartymi przestrzeniami i eleganckimi neutralnymi odcieniami, emanuje spokojem i niewymuszonym urokiem.

czytaj całość »

Wszystko o sake, z czego jest zrobione?

0
Wszystko o sake, z czego jest zrobione?

Słowo sake po japońsku oznacza po prostu alkohol. Jakież ogromne jest zdziwienie turysty gdy po wejściu do supermarketu pyta obsługę o “sake” a usłużny pracownik z uśmiechem na ustach prowadzi go do działu alkoholowego i… tam zostawia. Zupełnie inaczej rzecz miałaby się gdyby zapytał o nihonshu bo właśnie ten napój mamy na myśli mówiąc w Europie o sake. Nihon oznacza Japonię 日本 a shu alkohol 酒 a więc japoński alkohol 日本酒.

Nie jest to wino, nie jest to piwo, czy wódka, sake jest kategorią napoju samą w sobie. Ceniony w Japonii od wieków napój sake, jest coraz popularniejszy na całym świecie.

czytaj całość »

Ceremonia wejścia w dorosłość Sejin Shiki

0
Ceremonia wejścia w dorosłość Sejin Shiki

Po obchodach Nowego Roku nadchodzi kolejne święto narodowe w Japonii: Seijin Shiki, inaczej nazywane Seijin no Hi, czyli dzień wejścia w dorosłość. Odbywające się w każdy drugi poniedziałek stycznia, jest poświęcone tym, którzy w poprzednim roku ukończyli 20 lat lub do 1 kwietnia będą mieli 20 lat. Jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w roku, polega na świętowaniu młodości i zachęcaniu do wejścia w świat dojrzałości z odpowiedzialnością, odwagą i dużymi nadziejami.

czytaj całość »

Tajemnica gejszy - kim jest?

0
Tajemnica gejszy - kim jest?

Świat japońskich gejsz jest owiany mitami i tajemnicami. Chociaż prawie wszyscy rozpoznają ich charakterystyczny makijaż, fryzury i wyszukane kimono, zaskakująco niewiele osób naprawdę rozumie rolę gejszy w japońskim społeczeństwie.

Znane z gruntownego treningu w tańcu, śpiewie i sztuce konwersacji, gejsze są otoczone aurą tajemniczości. Kim właściwie jest  gejsza i jak wiele trudu trzeba włożyć w to aby osiągnąć taki poziom artyzmu?

czytaj całość »

Maneki Neko - wszystko o kocie z podniesioną łapą

0
Maneki Neko - wszystko o kocie z podniesioną łapą

Jeśli kiedykolwiek byłeś w Japonii lub innych częściach Azji, prawdopodobnie widziałeś figurki Maneki Neko machające do ciebie z witryn sklepowych i restauracji. Kot uważany za symbol szczęścia w kulturze japońskiej, jest popularnym elementem wystroju przyciągającym szczęście i fortunę zarówno do firm, jak i domów. Uważane za symbol bogactwa, koty były ulubionymi zwierzakami wśród wyższych sfer w okresie Edo. Często widywano koty ubrane lub wychodzące na spacer, na smyczy ze swoimi właścicielami. Dzisiaj kot Maneki Neko jest rozpoznawalny na całym świecie, ale czym właściwie jest, skąd pochodzi i co oznacza jego symbolika i kolory?

czytaj całość »

Mowa ciała w Japonii, gesty i ich znaczenie

0
Mowa ciała w Japonii, gesty i ich znaczenie

Każda kultura ma swoje własne, unikalne gesty ciała. Wyrażają one pewne uczucia i sytuacje. Japońskie gesty rąk i język ciała nie są wyjątkiem. Są unikalne dla tamtejszej kultury i często mogą nam się wydawać dziwne, lub niezrozumiałe. Zrozumienie tych norm kulturowych może pomóc uniknąć nieporozumień i ułatwić komunikację.

czytaj całość »

Co warto wiedzieć przed podróżą do Japonii?

0
Co warto wiedzieć przed podróżą do Japonii?

Japonia ma reputację miejsca związanego z etykietą, które może onieśmielać gości przyjeżdżających po raz pierwszy. Nie martw się tym. Tradycje japońskie nie są bardziej formalne ani ograniczające niż w innych miejscach na świecie. 

czytaj całość »

Japońskie symbole - 10 symboli japońskich

0
Japońskie symbole - 10 symboli japońskich

Symbole i motywy zawsze były integralną częścią sztuki japońskiej, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej sztuce i kulturze. Za każdym japońskim symbolem kryje się unikalne znaczenie i historia. Są obecne w wielu aspektach kulturowych, w sztuce, religii i przedmiotach codziennego użytku. Jaki jest symbol Japonii? Jest na to pytanie kilka odpowiedzi, ponieważ Japonia ma ich wiele. Odgrywają one ważną rolę w kształtowaniu japońskiej tożsamości. Oto 10 przykładów głęboko zakorzenionych symboli, które najbardziej kojarzą się z Japonią.

czytaj całość »

Powiew z dalekiego wschodu - Japońskie wachlarze i parasole

1
Powiew z dalekiego wschodu - Japońskie wachlarze i parasole

Japonia słynie z pięknych, tradycyjnych wyrobów. Częścią tej starej estetyki są tradycyjne japońskie wachlarze i parasole. Są one nadal widywane i używane do dziś, zwłaszcza w dawnej stolicy Japonii, Kioto. Jednak wiele osób zadaje sobie pytania, czym one są, skąd się wzięły i kiedy ludzie ich używali?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl