Figurka Daruma 15 cm czarna
Opis
Daruma - symbol pracy nad sobą
Ręcznie malowana figurka wykonana z papier-mâché.
Daruma to tradycyjna japońska lalka wykonana na podobieństwo mnicha Bodhidharmy, założyciela Buddyzmu Zen. Jej zawzięty wyraz twarzy wyraża determinację i wolę pokonywania trudności.
Czarny to mocny kolor w kulturze japońskiej, ma odpędzać pecha i złe duchy.
Posiadanie darumy jest też fantastycznym sposobem na dodanie sobie lub obdarowanemu dodatkowej motywacji.
Japończycy wierzą, że obierając jakiś cel mogą wykorzystać Darumę jako pomocnika w swoich dążeniach. Dlaczego? Nowa figurka jest ślepa, obierając sobie cel należy domalować jej jedno oko aby zachęcić ją do pomocy a następnie ustawić ja w widocznym miejscu aby stale przypominała nam nad czym pracujemy. Kiedy wszystko ułoży się po naszej myśli domalowujemy Darumie drugie oko jako symbol sukcesu i w nagrodę za okazaną pomoc.
Symbolika Darumy:
Broda i brwi namalowane na lalce mają na celu odwzorowanie rysów twarzy Bodhidharmy, ale nie służą jedynie celom estetycznym. W rzeczywistości brwi są ukształtowane tak, aby wyglądały jak żurawie, a broda jak żółwie. Te dwa zwierzęta często reprezentują długowieczność w kulturze japońskiej (jak również w pozostałej części Azji Wschodniej). Rzemieślnicy zaczęli stosować te kształty na Darumie, aby pasowały do japońskiego przysłowia „Żuraw żyje 1000 lat, żółw 10 000”.
Daruma nie posiada nóg ani rąk, jest to przypomnienie Bodhidharmy, który stracił kończyny w swoim dążeniu do osiągnięcia oświecenia poprzez samopoświęcenie i medytację, ale także coś więcej. Oryginalne lalki zostały zaprojektowane tak, aby nie można ich było przewrócić. Przechylanie ich zawsze powodowało, że Daruma wracała do pozycji pionowej. Daruma to talizman szczęścia, ale przede wszystkim wytrwałości. Osoba prosząca o pomoc tego boga uznaje wagę ofiary w obliczu przeciwności. Z tego powodu lalka służy jako przypomnienie, że bez względu na to, ile razy zostaniesz powalony, zawsze musisz wytrzymać i wstać, aby osiągnąć cel. Z tą ideologią oraz z samą Darumą mocno wiąże się japońskie wyrażenie nanakorobi yaoki, które luźno przekłada się na „siedem razy w dół, osiem razy w górę”.
Pismo kanji oznaczające „szczęście”, „szczęśliwy los”, „wytrwałość” lub podobne inne są czasami pisane na brzuchu Darumy, jako odzwierciedlenie powodu, dla którego lalka została zakupiona. Dodatkowo czasami ludzie zapisują swoje życzenie lub cel na samej lalce, być może, aby samemu dokładnie pamiętać lub poinformować boga w bardziej „oficjalny” sposób.
頑張って (ganbatte - powodzenia!)
Wysokość: 15cm
Obwód w najszerszym miejscu: 40cm
Wszystkie Daruma są ręcznie wykonane i ręcznie malowane, więc nie ma dwóch identycznych lalek.
Wykonano w Japonii
Dane techniczne
Wysokość | od 15cm do 18cm |