Portmonetka bawełniana Kot

Dostępność: w magazynie (mała ilość)
Wysyłka w: 24 - 48 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 69,00 zł 69.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Portmonetka bawełniana Kot zapinana na bigiel

Ta piękna, ręcznie wykonana portmonetka z bawełny barwionej tradycyjnymi metodami to kawałek Japonii codziennie obecny w Twojej torebce.

Koty w wielu miejscach na świecie ucieleśniają mistycyzm. Nic dziwnego, że miały znaczenie kulturowe dla wielu narodów. Ich związek i wpływ na ludzi jest tak stary jak sama cywilizacja i sięga ponad 9500 lat. W Japonii koty są szanowane przede wszystkim za przynoszenie szczęścia. Popularna japońska figurka kota maneki-neko (招き猫, „kiwający kot”) jest zazwyczaj uważana za przynoszącą błogosławieństwa. Figurka często przedstawia kota z łapą w pozycji wyprostowanej, jakby kiwała.

Według jednej z japońskich legend, pewien bogaty człowiek szukał schronienia pod drzewem podczas burzy, gdy zobaczył kota machającego do niego łapą. Zaintrygowany tym gestem podszedł do kota, gdy nagle piorun uderzył dokładnie w miejsce, w którym wcześniej stał. Pan wierzył, że jego szczęście było spowodowane zachowaniem kota. Dlatego przyzywająca łapka stała się symbolem szczęścia. Tak narodziła się historia maneki-neko, która zainspirowała figurki i podobizny tego kota na całym świecie. Maneki-neko można znaleźć głównie przy wejściach do sklepów, restauracji i innych placówek biznesowych. Mogą przybierać kształt wielu innych, bardziej przydatne i przenośne rzeczy, takie jak breloczki i skarbonki. Ilość świątyń poświęcona kotom w Japonii jest doprawdy imponująca co jest ważną wskazówką że odegrały one ważną rolę w japońskiej kulturze oraz historii.

Pierwsze koty zostały przywiezione do Japonii statkiem z Chin w połowie szóstego wieku. Od tego czasu inspirują pokolenia japońskich artystów i pisarzy. Ale dlaczego koty odgrywają tak ogromną rolę w kulturze? Podobnie jak Japonia i jej mieszkańcy, koty są często uważane za eleganckie, tajemnicze, a czasem nawet dziwaczne. W sztuce, literaturze i kulturze koty reprezentują dla Japończyków wiele rzeczy. W japońskim folklorze koty mają moc opiekuńczą i symbolizują szczęście i fortunę.
W japońskiej literaturze koty nie są tylko rekwizytem w tle. Niektóre zajmują centralne miejsce jako główny narrator. Oryginalna japońska powieść o kotach została napisana ponad sto lat temu przez Natsume Soseki. W „Jestem kotem” historia opowiedziana jest z perspektywy kota domowego, który okazuje się dość wykształcony i krytyczny wobec swoich ludzkich towarzyszy. Rezultatem jest klasyczna dowcipna satyra na przednowoczesnych  Japończyków z wyższej klasy średniej. Kilkadziesiąt lat później Hiro Arikawa czerpała inspirację z klasycznej powieści Soseki, pisząc „The Traveling Cat Chronicles”. Narratorem tej powieści jest sarkastyczny kot, który opowiada o przygodach podróży ze swoim właścicielem po Japonii. A kiedy koty nie są głównymi bohaterami, często można je znaleźć w ważnych rolach, dających wskazówki czytelnikowi na temat nadchodzącej zagłady lub tajemnicy. Wystarczy spojrzeć na prawie każdą książkę napisaną przez Haruki Murakamiego, a zobaczycie, że koty pojawiają się tam w widocznym miejscu.

Nie zapomnijcie zaznaczyć w swoim kalendarzu 22 lutego, czyli „Dzień Nyan Nyan Nyan” w Japonii lub „Dzień Kota”. To może być Twoje nowe ulubione święto!

Polecamy jako znakomity pomysł na prezent.

Wymiary: 12 x 10cm
Materiał: 100% bawełna
Rękodzieło wykonane w Japonii

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl