Tradycje japońskie

0
Tradycyjny strój japoński

Kultura i tradycje Japonii 

Kultura japońska to zbiór wartości, które kładą nacisk na harmonię społeczną i ciężką pracę. Przez stulecia kultura japońska wiele czerpała z tradycji chińskiej, ale pojawienie się samurajów w okresie Heian i izolacja w okresie Edo stworzyły warunki do powstania kultury jaką znamy dziś. Czynnikami mającymi największy wpływ na społeczeństwo była unikatowa, japońska religia - Shinto, zaczerpnięty z Chin, rozwinięty w szczególnej dla Japonii formie buddyzm, konfucjanizm i ograniczone zasoby naturalne.

Podczas gdy japoński styl życia stopniowo ulega zachodnim, Japończycy nadal robią wszystko, aby zachować swoje bogate dziedzictwo kulturowe, praktykując ceremonie parzenia herbaty, nosząc kimona i ucząc się tradycyjnej sztuki i rzemiosła od wczesnego dzieciństwa. Ponieważ w Japonii harmonia jest bardzo ważna, istnieje wiele zwyczajów, tradycji i zasad etykiety, które tworzą więzi społeczne między ludźmi. Niektóre z ciekawych japońskich tradycji, które zaskakują obcokrajowców, to:

-zdejmowanie butów przy wejściu do czyjegoś domu,

-noszenie maski, gdy jesteś chory

-nie ściskanie dłoni i ograniczanie bliskiego kontaktu podczas spotkań z bliskimi

-kłanianie się, aby okazać szacunek,

-wydawanie odgłosu siorbania podczas jedzenia makaronu,

-symboliczne mycie rąk przy wejściu do świątyni,

-rzucanie fasolą w ludzi przebranych za demony podczas festiwalu „setsubun”,

-kąpiel wieczorem, a nie rano oraz zwyczaj korzystania z publicznych łaźni czy onsenów.

Istnieje wiele rodzajów tradycji i przejawów kultury, których doświadczysz w Japonii. Jednym z typowych aspektów japońskiej kultury, który często można zobaczyć, jest pokłon. Japończycy kłaniają się, aby się przywitać, pożegnać lub podziękować a także okazać wdzięczność przed posiłkiem.

Japońskie tradycje

Ceremonia parzenia herbaty

Ceremonia parzenia herbaty jest ważną częścią kultury japońskiej. Ten formalny, stylizowany zwyczaj jest traktowany bardzo poważnie. Na ceremonie te duży wpływ miały praktyki buddyjskie, a wydarzenie można porównać do doświadczenia medytacyjnego. Japońska ceremonia parzenia herbaty ma głębokie znaczenie dla tego kraju i zapraszani powinni czuć się zaszczyceni możliwością uczestnictwa w tym wydarzeniu. W ceremonii parzenia herbaty każdy ruch rąk gospodarza uważany jest za część rytuału. Jeśli zostaniesz zaproszony na taką okazję, pamiętaj, że każdy gość odgrywa ważną rolę w ceremonii.

Święta praktyka dawania prezentów

Inną japońską tradycją, która jest niezwykle rozpowszechniona w całej kulturze, jest dawanie prezentów. Podczas spotkania z partnerami biznesowymi lub przybycia do czyjegoś domu, do którego zostałeś zaproszony, szczególnie ważne jest okazanie szacunku i wdzięczności poprzez wręczenie gospodarzom prezentu. Istnieje wiele różnych prezentów, które są akceptowane. Zależą one w dużej mierze od okazji i aktualnej relacji z odbiorcą. Dodatkowo niezwykle ważne jest, by prezent był ładnie zapakowany. Ważne też, by nie dawać nikomu prezentów w zestawie po cztery, uważa się to za pechowe, ponieważ japońskie słowo oznaczające „cztery” jest wymawiane w taki sam sposób, jak „śmierć”. Prezenty ofiarowuje się pod koniec spotkania. Będąc w sytuacji otrzymywania prezentu, najpierw zdecydowanie sprzeciwiaj się, z uprzejmości, potem przyjmij prezent, ponieważ nieprzyjęcie go uraziłoby darczyńcę.

Kampai - czyli na zdrowie

Za każdym razem, gdy pijesz z Japończykami alkohol, usłyszysz słowo „kampai” kilka razy. Jest to zwrot podobny do „cheers” w krajach anglojęzycznych i przekłada się „na zdrowie”. Bądź jednak ostrożny podczas spożywania napojów alkoholowych, ponieważ nalewanie samemu sobie drinka jest uważane za niegrzeczne. To inna osoba powinna się tym zająć, a Ty powinieneś zrobić to samo dla innych. Jeśli chcesz okazać szacunek swoim nowo poznanym przyjaciołom z Japonii, podczas pierwszej rundy drinka zamów to samo, co inni, aby okazać swoje koleżeństwo.

Brak napiwków

Twoje przyzwyczajenia mogą skłaniać cię do zostawienia napiwku. Jednak pod żadnym pozorem nie zostawiaj napiwku w żadnej sytuacji podczas wizyty w Japonii. Zostawienie napiwku oznacza przesłanie, że firma nie jest zamożna i potrzebuje dodatkowych pieniędzy. W kulturze japońskiej wszystkie usługi, o które prosiłeś, są wliczone w cenę końcową. Jest to zakorzenione głęboko i brak napiwku jest wyrazem szacunku.

Publiczne drzemki

Podczas pobytu w Japonii obcokrajowcy mogą uważać za dziwne, widząc śpiących ludzi w miejscach publicznych, takich jak pociągi, ławki parkowe i podobne miejsca. Jest to bardzo powszechne zjawisko. Nazywa się inemuri, co oznacza „przytomne spanie”. Jest to nie tylko powszechna kulturowa praktyka japońska, ale jest szanowana jako znak osoby, która pracuje niesamowicie długo i ciężko, aby przyczynić się do sukcesu firmy. Dlatego czasami potrzebuje chwili na odpoczynek. Śpiący pracownicy przy biurku są w Japonii codziennością i jest to honorowane przez menedżerów i inne osoby na wyższych stanowiskach w firmie. Ponieważ inemuri jest niezamierzoną drzemką, w przeciwieństwie do hirune – zaplanowanej sjesty – postawa osoby musi odzwierciedlać, że próbowała pracować i po prostu nie mogła ani chwili dłużej nie zasnąć.

To tylko garstka japońskich tradycji, które obcokrajowcy powinni poznać. Podróż do nowego kraju w celu pracy lub przyjemności może cię zdezorientować, ale szanując zwyczaje i rytuały, znacznie bardziej prawdopodobne jest nawiązanie wspaniałych relacji z Japończykami oraz bezpośrednie doświadczenie ich kultury.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl