Wszystko o sake, z czego jest zrobione?

1
Wszystko o sake, z czego jest zrobione?

Słowo sake po japońsku oznacza po prostu alkohol. Jakież ogromne jest zdziwienie turysty, gdy po wejściu do supermarketu pyta obsługę o “sake” a usłużny pracownik z uśmiechem na ustach prowadzi go do działu alkoholowego i… tam zostawia. Zupełnie inaczej rzecz miałaby się gdyby zapytał o nihonshu, bo właśnie ten napój mamy na myśli mówiąc w Europie o sake. Nihon oznacza Japonię 日本 a shu alkohol 酒 a więc japoński alkohol 日本酒.

Nie jest to wino, nie jest to piwo, czy wódka, sake jest kategorią napoju samą w sobie. Ceniony w Japonii od wieków napój sake, jest coraz popularniejszy na całym świecie.

Sake - co to?

Sake to naturalnie fermentowany napój alkoholowy, który powstaje z połączenia ryżu, wody, drożdży i koji.Ze względu na sposób produkcji miejsca gdzie wytwarza się sake nazywane są browarami.  Browary sake stosują charakterystyczną metodę warzenia. Jego system oceny bardzo różni się od każdego innego napoju alkoholowego. Część ziaren jest przetwarzana w całości, a część mielona. Zapobiega to powstawaniu nieprzyjemnych aromatów. Odpowiednia proporcja i dodatki charakteryzują różne odmiany sake. W zależności od rodzaju sake i okazji można je pić na zimno lub na gorąco. Sake jest bardziej zbliżona do piwa niż wina, ponieważ jest produkowana z ryżu, który jest zbożem, a nie z owoców. Jednak pod względem smakowym sake jest bliższe do wina.

Termin „koshu” oznacza starzejące się sake. Ta specjalnie stworzona sake może leżakować przez wiele lat, podczas której żółknie i nabiera miodowego smaku. 

Z czego powstaje sake?

Część ryżu do produkcji sake jest mielona, aby usunąć zewnętrzną powłokę, pozostawiając w zasadzie czystą skrobię. Ziarna ryżu są następnie myte, moczone i gotowane na parze. Niewielką porcję ryżu posypuje się koji, rodzajem pleni ułatwiającym przemianę skrobi w cukry, następnie dodaje się drożdże. Gdy koji i drożdże są już sfermentowane, stopniowo dodawany jest pozostały ryż. Fermentacja trwa od 19 do 30 dni. Sake jest następnie rozcieńczana wodą, aby obniżyć zawartość alkoholu z około 20 procent do  około 15. Większość sake jest pasteryzowana, a następnie butelkowana.

Rodzaje sake

Junmai-shu, Honjozo-shu, Ginjo-shu, Daiginjo-shu i Namazake to pięć głównych rodzajów sake. Napój robiony jest z ryżu sake, który jest pozbawiony otrębów w celu usunięcia białka i oleju zawartego w ziarnie. Warzone są w nieco inny sposób i charakteryzują się różnym procentem przemiału, dzięki czemu mają niepowtarzalny smak. Również stopień zmielenia ryżu robi wielką różnicę. Rozróżnienie jednego rodzaju sake od drugiego może być początkowo trudne, dlatego zaleca się zwracanie uwagi na szczegóły podane na etykiecie butelki.

Junmai-shu

Junmai-shu zawiera czyste, sfermentowane sake, do którego nie dodaje się alkoholu piwnego, dodatkowej skrobi ani cukru. Junmai-shu wykonane jest w 70% z całego ryżu, a 30% ma usuniętą zewnętrzną warstwę i jest mielone. Chociaż nie ma prawnej specyfikacji dotyczącej ilości zmielonego ryżu w Junmai-shu, browary są zobowiązane do podania tej ilości na etykiecie. Zapach Junmai-sku nie jest zbyt wyrazisty i często jest podawany na gorąco. Niektóre inne rodzaje sake, takie jak Ginjo-shu i Daiginjo-shu, mogą być również uważane za Junmai-shu, jeśli nie doda się do nich alkoholu.

Honjoso-shu

Honjozo-shu wytwarzany jest z ryżu, gdzie 70% ziarna zachowuje swój pierwotny kształt, a 30% jest zmielone. Powstaje przez dodanie alkoholu piwnego i nie jest tak mocne jak sake, które powstaje bez dodatku alkoholu. Dodatek ten odpowiada za nadanie sake lekkiego smaku. Sprawia również, że aromat napoju jest wyraźny i łatwy do zidentyfikowania. Honjozo-shu najlepiej podawać na ciepło.

Ginjo-shu

Ginjo-shu robi się z ryżu, z którego 40% jest mielone, a 60% zachowuje swój pierwotny kształt. Do Ginjo-shu używa się specjalnego rodzaju drożdży, a zacier ryżowy jest fermentowany w niskich temperaturach. Ma wspaniały aromat oraz delikatny i lekki smak. Najlepiej podawać na zimno, aby zachować charakterystyczny smak i aromat.

Daiginjo-shu

Daiginjo-shu jest typem Ginjo-shu. Również używa zacieru ryżowego wykonanego z ryżu sake, który zawiera ryż mielony w procentach od 35% do 50%. Ten rodzaj sake jest bardzo aromatyczny i posiada delikatny smak.

Namazake

Wszystkie rodzaje sake mogą być Namazake. Oznacza to, że napój alkoholowy nie jest pasteryzowany. Ten rodzaj alkoholu należy przechowywać w lodówce, aby smak i aromat napoju się nie zmienił. 

Jak pić sake?

W Japonii, sake jest spożywane na różne sposoby, mniej lub bardziej formalnie. Biorąc pod uwagę, że sake zawiera około 15% alkoholu, sposób na cieszenie się nim jest bardzo podobny do wina. Sake można spożywać jako aperitif i podczas posiłku.  Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z sake, prawdopodobnie będziesz musiał wypróbować różne rodzaje, zanim znajdziesz ten, który najbardziej Ci smakuje. 

Sake - na ciepło, czy zimno?

Ważny jest czas, ale także rodzaj smakowanego sake. Napój dobrej jakości najlepiej spożywać na zimno lub w temperaturze pokojowej. Jednak wiele z nich doskonale nadaje się do picia również na ciepło. Tradycja gorącego sake jest zwykle zarezerwowana dla okresu zimowego, od początku zimy do pierwszych wiosennych dni. 

Sposób serwowania sake - naczynia do sake 

Bardzo ciekawą rzeczą w przypadku tego napoju jest to, że można go podawać we wszystkich rodzajach naczyń, które różnią się w zależności od okazji. Sake na zimno można pić w kieliszkach od wina, ale tradycyjnie pije się w małych miseczkach. Do gorącego sake używa się naczynia ceramicznego, którego przykrywka utrzymuje jego temperaturę.

Podczas serwowania sake zgodnie z tradycją japońską, naczynia są trzymane obiema rękami, a nalewanie wódeczki jest uważane za swoisty rytuał. Warto również pamiętać, że sposób podania i wybór naczyń może się różnić w zależności od regionu Japonii i okazji.

Najpopularniejsze rodzaje naczyń do sake

- Guinomi (choko): To niewielkie kieliszki do sake, które są najbardziej powszechnym wyborem w Japonii. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, szkło, drewno czy metal.

 - Sakazuki: To większe i szerokie kieliszki do sake, często używane podczas ceremonii lub specjalnych okazji. Mogą mieć bogate zdobienia i bywają używane jako symboliczny prezent.

- Masu: Tradycyjne drewniane naczynie w kształcie otwartego stożka, które było pierwotnie używane do pomiaru ryżu. Obecnie stosuje się je do serwowania sake podczas uroczystości lub festiwali.

Tokkuri: Jest to karafka do sake, która ma węższy otwór, aby ułatwić kontrolowane nalewanie napoju do kieliszków. Tokkuri jest wykonane z ceramiki lub szkła i ma zazwyczaj długi, smukły kształt.

Sake ile ma procent?

Sake ma różne poziomy zawartości alkoholu, w zależności od typu. Ogólnie rzecz biorąc, większość sake ma zawartość alkoholu między 15% a 20% obj./obj. Istnieją jednak również warianty o wyższej zawartości, które mogą sięgać nawet 30% obj./obj.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

16 października 2023

Ciekawe... ryż i inne dodatki...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl