
Co warto wiedzieć przed podróżą do Japonii?
Japonia ma reputację miejsca związanego z etykietą, które może onieśmielać gości przyjeżdżających po raz pierwszy. Nie martw się tym. Tradycje japońskie nie są bardziej formalne ani ograniczające niż w innych miejscach na świecie.
Od tradycyjnych świątyń po nowoczesne miasta, Japonia jest krajem łączącym starą i nową historią. Wzrost eksportu kultury, od teatru Kabuki po gry wideo i anime, tchnął nowe życie w przemysł turystyczny. Chociaż Japonia jest idealnym miejscem docelowym, podróż wymaga dużego dostosowania do kultury na odizolowanej wyspie. Jednak dzięki przygotowaniu Twoja podróż będzie przyjemniejsza. Co więcej, większość mieszkańców jest chętna do pomocy lub wręczenia zagranicznym podróżnikom przepustki za pozorne niestosowne zachowanie. Jak w przypadku niemal wszystkiego w życiu, kluczowe jest zarządzanie oczekiwaniami. Dzięki poniższym wskazówkom Twoja podróż do Japonii będzie pełna dobrych niespodzianek, bo będziesz wiedział czego się spodziewać.
Japonia: Jak się przygotować?
Japonia to fascynujące miejsce. Tutaj znajdziesz spójną mieszankę starych tradycji i nowej technologii. Odkryjesz także wspaniałe naturalne krajobrazy w niewielkiej odległości od rozległych i głośnych miast. Przy tak odmiennej kulturze i języku trudno jest wymienić wszystkie rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Japonii. Jednak na początku, trzymaj się podstaw.
Bezpieczeństwo w Japonii
Japonia zasługuje na reputację jednego z najbezpieczniejszych krajów na świecie, ze wskaźnikami przestępczości znacznie niższymi niż w większości krajów zachodnich. Przestępstwa uliczne zdarzają się niezwykle rzadko, nawet późno w nocy. Ale chociaż turyści są tu mniej narażeni na obrabowanie, napaść lub oszukanie niż gdziekolwiek indziej na świecie, odwiedzający nadal muszą podejmować środki ostrożności, aby upewnić się, że nie napotkają i nie przyciągną problemów.
Metody płatności w Japonii
Chociaż korzystanie z kart kredytowych i e-waluty wzrosło w ostatnich latach, Japonia nadal jest w dużej mierze społeczeństwem opartym na gotówce. Walutą narodową Japonii jest jen japoński (¥). Pracownicy dostają wynagrodzenie w gotówce, a większość firm i miejsc usługowych, przyjmuje możliwość płatności wyłącznie gotówką. Karty kredytowe są akceptowane tylko przez większe hotele i domy towarowe w Japonii.
Przed wylotem najlepiej wypłać określoną ilość gotówki, którą planujesz wydać podczas podróży. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z opłaceniem usług i zakupów w Japonii.
Toaleta bidetowa
Nazywane „washlets” japońskie, zaawansowane technologicznie toalety bidetowe myją i suszą prywatne części ciała za naciśnięciem jednego przycisku. Zwyczaje toaletowe w Japonii mogą cię zaskoczyć. Aktywowane czujnikiem ruchu urządzenia dźwiękowe w toaletach dla kobiet mają za zadanie ukryć, hmm, wrażliwe dźwięki. W zakładach, w których nie nosi się butów, możesz oczekiwać dedykowanych kapci toaletowych, a także częstego braku ręczników i suszarek do rąk.
Doceń lokalne smaki
Japończycy mają obsesję na punkcie jedzenia. Przekonasz się, że każda wyspa i region Japonii ma swoją własną lokalną specjalność. A stacje kolejowe i przystanki autostradowe sprzedają pamiątkowe przysmaki regionalne.
Jedzenie w miejscach publicznych
Jedzenie w miejscach publicznych jest uważane za niekulturalne i wbrew etykiecie. Wyjątki obejmują pociągi ekspresowe o ograniczonej liczbie miejsc z zarezerwowanymi miejscami siedzącymi, w których zwyczajowo spożywa się posiłek, festiwale i targowiska ze sprzedawaną żywnością. W miejscach publicznych można jedynie wypić łyki napoju, z zamykanej butelki.
Tatuaże w Japonii są tematem tabu
Związek między tatuażami a Japonią jest bardzo trudny. Kraj ten jest mniej przyjazny niż wiele innych, jeśli chodzi o odwiedzających posiadających widoczne tatuaże. Powszechnym błędnym założeniem dotyczącym tatuaży jest to, że reprezentują one powiązania z yakuzą (japońskim gangiem), który pokrywa całe ciało tatuażami, ale w rzeczywistości tak nie jest. Związek Japonii z tatuażami to taki, który był częścią historii narodu od tysięcy lat. Dla nich to coś więcej niż tylko skóra.
Tatuaże - szczególnie ważna rzecz, o której należy pomyśleć, jeśli chcesz odwiedzić tradycyjne łaźnie publiczne i baseny. Najprawdopodobniej zostaniesz zapytany, czy masz jakieś tatuaże, zanim uzyskasz pozwolenie na wejście.
Noszenie butów w Japonii
Powszechnie wiadomo, że japońskim zwyczajem jest zdejmowanie butów przed wejściem do domu. Świadczy o szacunku do miejsca, do którego wchodzisz. Niezależnie od tego, czy jest to dom, hotel, restauracja, karczma, czy nawet szpital, konieczne jest zdjęcie butów, gdy zobaczysz matę lub półki na buty przy drzwiach. To pokazuje nie tylko szacunek dla miejsca, ale także wyraźnie wyznacza wnętrze od zewnętrznej części.
Napiwki w Japonii
Dawanie napiwków w Japonii jest uznawane za niegrzeczne i wręcz obraźliwe. Kultura japońska jest mocno zakorzeniona w godności, szacunku i ciężkiej pracy. W związku z tym dobra obsługa jest uważana za standard, a napiwki postrzegane jako niepotrzebne. Pozostawienie napiwku może być uznane za słabą obsługę i brak szacunku, ponieważ oznacza to, że osoba, której dajesz napiwek, nie zarabia godziwie i potrzebuje dodatkowych pieniędzy.
Mów cicho w miejscach publicznych
Kontrolowanie głośności głosu — i treści rozmowy — jest w Japonii niezwykle ważna. Wszyscy w Japonii są świadomi faktu, że dzielą przestrzeń z innymi, więc utrzymywanie rozmów na minimalnym poziomie głośności jest zawsze mile widziane.
Wskazywanie na ludzi i rzeczy w Japonii jest uważane za niegrzeczne
Wskazywanie palcem na ludzi lub rzeczy, witanie nieznajomych na ulicy, przyjaznym „cześć”, oraz robienie zdjęć, czy nagrywanie ludzi bez ich zgody to w Japonii bardzo źle widziane i oceniane zachowania.
Zabierz mapę
W Japonii, nazwy ulic nie są normą. Dobrze oznakowane mogą być duże biurowce lub apartamentowce, zwłaszcza w ścisłym centrum. Dlatego jeśli chcesz gdzieś dotrzeć, zawsze miej ze sobą mapę.
Metro w Japonii nie jest całodobowe
Może wydawać się szokujące, że kraj pełen tak wielu udogodnień i technologii nie ma całodobowego systemu pociągów, ale to prawda – nawet w ogromnej stolicy - Tokio. Większość środków transportu publicznego w Japonii nie kursuje przez całą noc – autobusy zazwyczaj kończą przejazdy około godziny 23:00, a większość pociągów dociera do ostatniego przystanku najpóźniej o godzinie 01:00. Godziny metra są mniej więcej takie same w dni powszednie i w weekendy.
Ruch lewostronny
Japończycy lubią przestrzegać zasad, także jako turysta w ich kraju, również powinieneś się do nich stosować. W Japonii obowiązuje ruch lewostronny. Pamiętaj o tym zarówno na ulicach, jak i na chodnikach, podczas wchodzenia do metra, czy na schodach ruchomych.
Szanuj zasady obowiązujące w metrze
Japończycy traktują zasady bardzo poważnie, a Ty jako gość w ich kraju również powinieneś. Zachowaj spokój i rozwagę podczas korzystania z transportu publicznego. Oznacza to brak rozmów przez telefon komórkowy oraz brak jedzenia i picia. Upewnij się, że nie siedzisz na miejscach uprzywilejowanych dla kobiet w ciąży, osób starszych lub osób niepełnosprawnych. Pamiętaj, aby ustawić się w kolejce po lewej stronie drzwi na peronie metra i poczekać, aż ludzie w pociągu wyjdą, zanim wsiądziesz.
Dla osób, które po raz pierwszy podróżują do Japonii, warto przed wyjazdem dowiedzieć się trochę o kulturze i zasadach panujących w kraju. Ale kiedy już tam dotrzesz, zdziwisz się, jak szybko się zaaklimatyzujesz. Japonia jest niesamowitym miejscem podróży. Jeśli jesteś miłośnikiem Japonii, lub bliska ci osoba jest, możesz sprawić jej wyjątkowy japoński prezent, by w każdym miejscu mogła poczuć odrobinę wschodniej kultury.