Powiew z Dalekiego Wschodu - wachlarze i parasole w kulturze Japonii
Japonia słynie z pięknych, tradycyjnych wyrobów. Częścią tej starej estetyki są tradycyjne japońskie wachlarze i parasole. Są one nadal widywane i używane do dziś, zwłaszcza w dawnej stolicy Japonii, Kioto. Jednak wiele osób zadaje sobie pytania, czym one są, skąd się wzięły i kiedy ludzie ich używali?
Wachlarze w Japońskiej kulturze
Czy możesz wymienić codzienny japoński dodatek modowy, który ma zastosowanie praktyczne i ozdobne, a jednocześnie działa jako technologia wojskowa? Jeśli postawiłeś na wachlarz, to masz rację! Wachlarz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów japońskiej kultury i coś więcej niż narzędzie do ochłodzenia w upalny dzień. Choć nie mają już miejsca na współczesnym polu bitwy, tradycyjne japońskie wachlarze pozostają artystycznym medium i funkcjonalnym dodatkiem modowym.
Wachlarz jest jednym z niewielu japońskich wyrobów rękodzielniczych pochodzących z Japonii, a nie z Chin, w okresie, w którym większość wiedzy technologicznej pochodziła z Chin kontynentalnych. Przedmioty te zazwyczaj wykonywane były z hinoki, japońskiego cyprysu oraz nici. Liczba drewnianych pasków na każdym wachlarzu miała odzwierciedlać rangę i status jego właściciela. Stały się one środkiem do oznaczania pozycji społecznej. W XV wieku Japonia zaczęła eksportować wachlarze za granicę, w tym do Chin, skąd udały się one na jedwabny szlak handlowy. W XVIII i XIX wieku wachlarze stały się nawet pożądanym dodatkiem modowym zamożnych Europejek.
Typy wachlarzy japońskich
Uchiwa - są zazwyczaj okrągłe, sztywne i przypominają sylwetką paletki do ping-ponga. Niektóre odmiany Uchiwa mają kształt liścia palmowego. W Japonii często można zobaczyć ten style wachlarzy używane podczas festiwali lub przez mnichów buddyjskich jako ceremonialne wachlarze.
Sensu/Ogi - ten wachlarz jest często nazywany po prostu wachlarzem składanym. Oryginalnie były wykonywane z bambusa pokrytego japońskim papierem washi. Dziś są zazwyczaj wykonane z papieru, drzewa sandałowego lub jedwabiu. Wachlarze Sensu stanowią świetne prezenty, ponieważ są kompaktowe, piękne i praktyczne. Gunbai-uchiwa - to wachlarze, które były narzędziami wojny. Były najczęściej używane jako urządzenie sygnalizacyjne przez dowódców wojennych, którzy kierowali żołnierzami przez ich ruchy.
Parasole w Japońskiej kulturze
Japonia to kraj, w którym najnowocześniejsze rzeczy współistnieją z tradycyjnymi. Pogoda w Japonii jest zmienna, więc przydatność parasola jest oczywista.
Jedwabne parasole - Kinugas
Około 1500 lat temu parasole zostały sprowadzone do Japonii z Chin i były jedwabną markizą naciągniętą na drewnianą ramę osadzoną na długim patyku. Takie parasole nazywano kinugasa, co oznacza „jedwabny parasol”. Czerwony jedwab był symbolem potęgi imperialnej, a parasole, ozdobione rodzinnymi emblematami i kolorami, służyły jako symbol statusu. Były noszone nad głową panów przez ich służących. Parasole pojawiały się również w okresie Kamakura (1185-1333), ale nadal były dość duże. Parasol zaczęto również używać jako ceremonialnego akcesorium – kapłani Shinto uważali kinugasę za tymczasową siedzibę bóstw kami.
Japońskie parasole papierowe - Wagasa
Na początku okresu Edo (1600-1868) parasole weszły do codziennego życia zwykłych ludzi. Do tego czasu Kinugasa znacznie się zmieniła - stały się lżejsze i wygodniejsze. Do tych parasoli użyto papieru olejowanego, a co bardzo ważne, zaczęto je składać. Tak narodził się japoński parasol Wagasa. Wagasa została wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bambus, papier washi i drewno. Wykonanie ich było jednak pracochłonnym procesem, wymagającym kilku miesięcy.
Odmiany parasoli
Istnieją różne rodzaje parasoli Wagasa Bangasa to duże parasole bez ozdób zwykle używane przez mężczyzn Higasa to parasole przeciwsłoneczne Honshiki nodategasa to duży parasol używany przy okazji plenerowych, na przykład podczas ceremonii parzenia herbaty Ehigasa, parasole ozdobione ptakami i motywami kwiatowymi, były jednym z najmodniejszych akcesoriów stolicy.
Maigasa to lekkie parasole używane do klasycznego tańca japońskiego. Wraz z wprowadzeniem europejskich parasoli do Japonii w okresie Meiji (1868-1912), zapotrzebowanie na tradycyjne parasole Wagasa zaczęło spadać. Mimo to pozostają one jednym z głównych symboli tradycyjnej kultury japońskiej. Używane są w tradycyjnych procesjach weselnych, podczas ceremonii parzenia herbaty w plenerze i na festiwalach. Wagasa jest używana również przez Maiko i Gejsze, a także w teatrze Kabuki.
Czy to Wagasa, czy tradycyjna Uchiwa, te symbole Japonii są piękne dla oka. Dla miłośników Japonii, którzy chcieliby mieć cząstkę tej kultury w domu, oferujemy oryginalne, wykonane w Japonii wachlarze i parasole.
Adrian
Super zbiór informacji , świetnie napisane !