Ceremonia wejścia w dorosłość Sejin Shiki

0
Ceremonia wejścia w dorosłość Sejin Shiki

Po obchodach Nowego Roku nadchodzi kolejne święto narodowe w Japonii: Seijin Shiki, inaczej nazywane Seijin no Hi, czyli dzień wejścia w dorosłość. Odbywające się w każdy drugi poniedziałek stycznia, jest poświęcone tym, którzy w poprzednim roku ukończyli 20 lat lub do 1 kwietnia będą mieli 20 lat. Jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w roku, polega na świętowaniu młodości i zachęcaniu do wejścia w świat dojrzałości z odpowiedzialnością, odwagą i dużymi nadziejami.

Czym jest święto Seijin no Hi?

W Japonii osoba jest uznawana za dorosłą w wieku dwudziestu lat. To wtedy japońska młodzież uzyskuje prawo do głosowania, prowadzenia samochodu, czy legalnego picia alkoholu. W tym dniu samorządy zapraszają na ceremonię, na którąj młodzi uczęszczają najczęściej w formalnych strojach. Zazwyczaj gospodarzem uroczystości są samorządy, ale w ostatnich latach młodzi ludzie w niektórych miejscowościach utworzyli komitety wykonawcze do organizowania uroczystości we współpracy z samorządami.

Początki Seijin Shiki

Mówi się, że tradycja sięga 714 roku, kiedy to młody książę Kibinai uczcił wejście w dorosłość nowymi ubraniami i fryzurą. Po latach nieoficjalnego świętowania dorosłości w 1946 roku miasto w Saitamie zorganizowało specjalne wydarzenie, aby dać nadzieję młodym pokoleniom po II wojnie światowej. Kiedy inne gminy zaczęły robić podobnie, święto stało się oficjalnym w 1948 r. i jest znane jako Sejin no Hi. Dziś różne uroczystości odbywają się w urzędach gminnych i ratuszach. W Tokio ceremonie te należą do największych w kraju i cieszą się dużym zainteresowaniem mediów. W tym dniu młode kobiety zazwyczaj ubierają się w tradycyjne furisode - rodzaj strojnego kimona przeznaczonego dla niezamężnych młodych kobiet. Natomiast młodzi mężczyźni często trzymają się formalnego zachodniego stroju, choć niektórzy decydują się na tradycyjne męskie kimona.

Tradycje Sejin Shiki w Japonii

Uroczystości Seijin Shiki zwykle odbywają się w lokalnych urzędach miejskich i innych oficjalnych ośrodkach. Osiągnięcie wieku 20 lat jest znaczącą częścią życia każdego młodego Japończyka, ponieważ jest to punkt przejścia od bycia dzieckiem do oficjalnego stania się dorosłym. Główną atrakcją tego dnia są występy i ubrania noszone przez uczestników ceremonii. Impreza zwykle rozpoczyna się o godzinie 11:30 w całym kraju. Ważne osobistości, takie jak burmistrz miasta, wygłaszają przemówienia, aby pogratulować i powitać młodzież w dorosłym życiu. W tym dniu obchodzone jest wiele uroczystości. Wszędzie są artyści uliczni, muzyka na żywo i różnego rodzaju występy. Podczas gdy jedni wybierają huczną zabawę, inni udają się do świątyń, aby pomodlić się po zakończeniu formalnych uroczystości. Celebracja dojrzałości wygląda zupełnie inaczej w krajach zachodnich. Dlatego jest to niezwykłe wydarzenie, które warto zobaczyć na własne oczy. I choć nie każdy może sobie pozwolić na podróż do Japonii, każdy może przynieść odrobinę japońskiej kultury do swojego domu. Japoński sklep online oferuje japońskie ozdoby, akcesoria kuchenne i figurki szczęścia, które przybliżą Cię do kultury wschodniej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl