Figurka Daruma 5 cm

Dostępność: w magazynie (duża ilość)
Wysyłka w: 24 - 48 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 39,00 zł

Cena regularna:

39.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Daruma - symbol pracy nad sobą

Maleńki daruma z wielką mocą!!!

Ręcznie malowana figurka wykonana z papier-mâché.

Daruma to tradycyjna japońska lalka wykonana na podobieństwo mnicha Bodhidharmy, założyciela Buddyzmu Zen. Jej zawzięty wyraz twarzy wyraża determinację i wolę pokonywania trudności a czerwony kolor symbolizuje odwagę i powodzenie. Uważa się, że pomalowana tym kolorem daruma zapewni swemu posiadaczowi długie życie i uchroni go przed chorobami a także przyniesie mu szczęście, przede wszystkim w domu i w biznesie.

Posiadanie darumy jest też fantastycznym sposobem na dodanie sobie lub obdarowanemu dodatkowej motywacji. 
Japończycy wierzą, że obierając jakiś cel mogą wykorzystać Darumę jako pomocnika w swoich dążeniach. Dlaczego? Nowa figurka jest ślepa, obierając sobie cel należy domalować jej jedno oko aby zachęcić ją do pomocy a następnie ustawić ja w widocznym miejscu aby stale przypominała nam nad czym pracujemy. Kiedy wszystko ułoży się po naszej myśli domalowujemy Darumie drugie oko jako symbol sukcesu i w nagrodę za okazaną pomoc.

Lalki Daruma mają namalowane złote kanji pod twarzą. To kanji brzmi fuku-iri (przynoszące szczęście). Dodatkowo sama twarz lalki jest właściwie narysowana rysami, które przywodzą na myśl kształt mistycznych japońskich zwierząt: żurawia (brwi) i żółwia (wąsy i broda). Żurawi wiąże się z przekonaniem, że ptaki te przynoszą szczęście i długowieczność, gdyż podobno żyją tysiąc lat. To samo dotyczy żółwi, które naprawdę mogą żyć setki lat. Mówi się również, że zapewniają ochronę.

Daruma to talizmany na szczęście, ale jest w tym więcej niż tylko życzenie. W rzeczywistości daruma tak naprawdę nie polega na spełnianiu życzeń; to nie jest w duchu buddyzmu ani żadnej japońskiej filozofii. Prawdziwe znaczenie darumy to przypomnienie o wytrwałości, skupieniu i dyscyplinie. Szkoła buddyzmu Chan/Zen, którą zapoczątkował Bodhidharma, ceni sobie samodyscyplinę, a praktyka kupowania i używania darumy polega nie tyle na składaniu życzeń, ile na posiadaniu talizmanu, który służy jako przypomnienie własnych celów życiowych. Rysowanie oka darumy nie jest życzeniem; jest to obietnica dla siebie, że będziesz podążać za swoimi marzeniami i osiągnąć swój cel, bez względu na przeszkody, które możesz napotkać na Twojej drodze i wszelkie pułapki, z których będziesz musiał się wydostać podczas dalszej podróży przez życie.
Popularnym idiomem, który często wiąże się ze znaczeniem darumy, jest 七転八起 nanakorobi yaoki, co można z grubsza przetłumaczyć jako „upaść siedem razy, wstać osiem”. Daruma są symbolem wytrwałości i trzymania się drogi. Masz cel ale kusi cię, by się zawahać lub zrezygnować -  posiadanie tej darumy na półce jest stałym przypomnieniem tego, czego pierwotnie chciałeś; dlaczego złożyłeś sobie taką obietnicę.

頑張って (ganbatte - powodzenia!)

W dzisiejszych czasach można założyć, że daruma są po prostu masowo produkowane w fabryce w Chinach, podobnie jak popularny maneki-neko (kiwający kot). Ale w rzeczywistości prawie wszystkie darumy są produkowane w japońskim mieście Takasai w prefekturze Gunma, jak to miało miejsce przez ponad trzy stulecia. Pierwotnie daruma były wytwarzane przez miejscowych rolników z obszaru Takasai, aby pobłogosławili je przechodzący mnisi. Było to już w XVII wieku, kiedy to gorliwie szukano szczęścia, aby zapewnić obfite plony każdego roku. To zapoczątkowało tradycję wytwarzania darumy w Takasai, Gunma, która pozostaje żywa do dziś.
Jeśli chodzi o sposób ich wykonania, daruma są tradycyjnie puste i wykonane z papieru mache przy użyciu japońskiego papieru washi. Dawniej powstawała drewniana forma która była starannie wypełniana masą papierową, która była starannie formowana, cięta i malowana w celu uzyskania cech darumy. Obecnie producenci darumy nie tworzą własnego drewnianej formy, ale używają gotowej, którą następnie wypełnia się papier mache. Choć nowoczesny proces wytwarzania darumy został w większości przekazany maszynom, nadal jest to proces staranny i techniczny, taki który został usprawniony dzięki nowoczesnej technologii. Dziś, wcześniej przygotowaną drewnianą formę, zanurza się w płynnej papier mache, a powietrze wewnątrz jest odsysane za pomocą pompy. Ta metoda sprawia, że każda daruma wychodzi idealnie identycznie. W przeszłości ta część produkcji była wykonywana ręcznie poprzez nałożenie mokrej papier mache na zwilżoną powierzchnię drewnianej formy. Sama forma nie zawsze musi być drewniana. Niektórzy producenci formują go z gliny, a nawet używają metalu, co gwarantuje dłuższą żywotność.
Malowanie jednak nadal wykonuje się ręcznie.

Wysokość: 5cm
Obwód w najszerszym miejscu: 14cm

Wyprodukowano w Japonii

Dane techniczne

Wysokość od 7cm do 10cm

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl