Promocje
Kokeshi Hanamonogatari Suisen
Kokeshi Hanamonogatari Suisen

129,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
Kokeshi Hanamonogatari Tsubaki
Kokeshi Hanamonogatari Tsubaki

129,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
Kokeshi Hanayama
Kokeshi Hanayama

119,00 zł

Cena regularna: 136,00 zł

szt.
Bestsellery
Figurka Daruma 15 cm
Figurka Daruma 15 cm

129,00 zł

szt.
Fūrin Benten
Fūrin Benten

89,00 zł

szt.
Figurka Maneki Neko - Szczęście
Figurka Maneki Neko - Szczęście

49,00 zł

szt.
Zestaw do kaligrafii Sonic
Zestaw do kaligrafii Sonic

99,00 zł

szt.
Kokeshi Otomesode Aka
Kokeshi Otomesode Aka

179,00 zł

szt.
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Rok 2020 to rok szczura. Figurka lub zawieszka w tym kształcie przyniesie dużo szczęścia, dobrobytu oraz wielu nowych przyjaciół, gdyż szczur będzie wyjątkowo wspierał w swoim roku wszystkich, którzy otaczają się jego wizerunkami.

Szczur jest pierwszym symbolem japońskiego zodiaku. Legenda głosi, że kiedy Bóg wezwał wszystkie zwierzęta na powitanie noworoczne, szczur przybył tam pierwszy, potajemnie podróżując na grzbiecie wołu. 

Przez wiele lat Japończycy cierpieli z powodu wielkiego głodu i szczur był wtedy pożądanym intruzem, gdyż oznaczało to, że gospodarz miał udane zbiory. Nie spodziewamy się spotkać szczura w pustej spiżarni, prawda? Dobrym znakiem było również gdy szczury obgryzały noworoczne ciastka kagami-mochi, ponieważ wróżyło to dobrobyt w nadchodzącym nowym roku. Cieszono się również gdy szczur zjadł ofiarę złożoną w rodzinnym sanktuarium - oznaczało to, że bóg lub kami przyjął prezent. Daikoku, bóg bogactwa i szczęścia, często pokazuje się w towarzystwie szczurów.

 

Japońskie figurki na Rok Szczura 2020

ZAPAKUJ NA PREZENT

ZAPAKUJ NA PREZENT

Cena: 20,00 zł
szt.
zobacz więcej
Breloczek - szczur

Breloczek - szczur

Producent: -
Cena: 22,00 zł
szt.
zobacz więcej
Ceramiczna zawieszka szczur - Nezumi

Ceramiczna zawieszka szczur - Nezumi

Producent: -
Cena: 28,00 zł
szt.
zobacz więcej
Dzwonek dorei S - szczur Nezumi

Dzwonek dorei S - szczur Nezumi

Producent: -
Cena: 45,00 zł
szt.
zobacz więcej
Dzwonki dorei - para szczurów

Dzwonki dorei - para szczurów

Producent: -
Cena: 79,00 zł
szt.
zobacz więcej
Zawieszka szczur drewniana tabliczka

Zawieszka szczur drewniana tabliczka

Producent: -
Cena: 28,00 zł
szt.
zobacz więcej
Zawieszka złoty siedzący szczur

Zawieszka złoty siedzący szczur

Producent: -
Cena: 32,00 zł
szt.
zobacz więcej

Japońskie figurki porcelanowe: szczurza  rodzina - przynieś szczęście swojego do domu 

Rok 2020 był rokiem szczura. Zgodnie z japońską tradycją i wierzeniami, szczurza rodzina, wśród porcelanowych figurek, stała się niezwykle popularnym i pożądanym elementem dekoracji. Figurki w kształcie szczurów od wieków przyciągały uwagę wielu osób. Wierzono, że figurka w tym kształcie przyniesie dużo szczęścia, dobrobytu oraz wielu nowych przyjaciół, gdyż szczur będzie wyjątkowo wspierał w swoim roku wszystkich, którzy otaczają się jego wizerunkami.

Skąd się wziął szczur w japońskiej mitologii? 

Ale dlaczego szczur zyskał taką wyjątkową pozycję w japońskiej kulturze? Szczur był pierwszym zwierzęciem, które przybyło na spotkanie noworoczne zwołane przez Boga w japońskiej mitologii. Legenda mówiła o tym, jak szczur podróżował na grzbiecie wołu, stając się tym samym pożądanym symbolem obfitości w czasach głodu. Obecność szczura w spiżarni była uważana za dobry znak, a obgryzanie noworocznych ciastek kagami-mochi przewidywało pomyślność w nadchodzącym roku.

 

Szczury były również często widziane w towarzystwie Daikoku, boga bogactwa i szczęścia, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie jako symbol dobrobytu.

Szczury w japońskiej kulturze: symbol sukcesu i przyjaźni w japońskich figurkach porcelanowych

Szczury patronowały w latach: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 i 2020. Charakteryzują się szybkością, urokiem, inteligencją, ambicją i pracowitością, co pozwala im osiągać swoje cele. Jednakże, pomimo swoich zalet, szczury mogą być także sprytne, wyrachowane i zazwyczaj trzymają swoje prawdziwe uczucia w tajemnicy, mając tylko kilku długoletnich przyjaciół. Wartościowe japońskie figurki porcelanowe w kształcie szczurów były więc nie tylko ozdobą, ale także przynosiły ze sobą bogatą symbolikę i przekazywały cenne przesłanie o znaczeniu tego zwierzęcia w japońskiej kulturze i wierzeniach.

Sztuka i symbolika: japońskie figurki porcelanowe szczurów - majstersztyk rzemiosła i piękno tradycji

Oprócz ich symbolizmu i znaczenia w japońskiej kulturze, japońskie figurki porcelanowe w kształcie szczurów mogły być także wyjątkowymi dziełami sztuki i rzemiosła. Japońska ceramika, w tym porcelana, jest znana na całym świecie z wyjątkowej jakości i precyzji wykonania. Porcelanowe szczury mogły być mistrzowsko rzeźbione i malowane, co dodawało im nie tylko symbolicznej wartości, ale także artystycznego piękna.

 

W domach i sklepach z pamiątkami w Japonii można było znaleźć różnorodne wzory i style tych japońskich figurek porcelanowych w kształcie szczurów. Mogły być one minimalistyczne i nowoczesne lub bardziej tradycyjne, z licznymi detalami i ozdobami. Każda z tych figurek mogła stanowić nie tylko wyjątkowy element dekoracyjny, ale także cenny przedmiot kolekcjonerski.

Niezwykłe figurki porcelanowe: szczurza rodzina jako wyraz fascynacji i szacunku dla japońskiej kultury

Japońskie figurki porcelanowe w kształcie szczurów, które symbolizują szczęście i dobrobyt, od wieków odgrywały znaczącą rolę w życiu wielu ludzi. Dla wielu nie były tylko ozdobami czy talizmanami, lecz także wyrazem głębokiego szacunku i fascynacji japońską kulturą oraz bogatą tradycją. To nie tylko piękne dzieła sztuki, ale także nośniki symboliki i historii.

 

Te figurki, z charakterystycznymi cechami szczurów, przypominały o wartościach takich jak szybkość, urok, inteligencja, ambicja i pracowitość. Jednak jednocześnie wskazywały na subtelność i delikatność japońskiego rzemiosła, znanej na całym świecie jakości i precyzji wykonania porcelany.

 

Posiadanie tych figur w swoich domach było nie tylko sposobem na przyciągnięcie dobra i pomyślności, ale także na wprowadzenie odrobinę japońskiej kultury i tradycji do własnego otoczenia. To było wspaniałe połączenie symbolizmu, rzemiosła i sztuki, które nie tylko dodawało uroku wnętrzom, ale także nadawało znaczenie kolekcjom na całym świecie. Figurki te stawały się mostem między różnymi kulturami, inspirując do odkrywania i doceniania piękna japońskiej tradycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl