Co symbolizują japońskie figurki Tanuki?

0
Co symbolizują japońskie figurki Tanuki?

Co symbolizują japońskie figurki Tanuki?

Już od wieków Japończycy zwracają dużą uwagę na, takie wartości jak: szeroko rozumiana przychylność oraz szczęście. Chcąc uchronić się od pecha i złych mocy, decydują się na dekorowanie domów oraz firm różnorodnymi figurkami o rozbudowanej symbolice. Jedną z popularniejszych ozdób, znanych już nie tylko w Japonii, ale i w Europie, jest postać Tanuki, czyli jenota. Jakie atrybuty wyróżniają Tanuki? Co symbolizuje ta figurka? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Tanuki – co to jest?

Tanuki to japońska nazwa jenota. Jest to zwierzę należące do rodziny psowatych, żyjące w Azji oraz Europie. Pierwotnym obszarem występowania jenota był Daleki Wschód, stąd jest jednym z popularniejszych japońskich symboli. Co istotne, Tanuki przypomina z wyglądu nieco szopa pracza, choć są spokrewnione z wilkami i lisami, długość jego ciała wynosi od 45 do 60 cm. 

Nie da się ukryć, że zwierzątko urzeka przede wszystkim zabawnym i przyjaznym pyszczkiem oraz puszystym futerkiem. Jenot zamieszkuje lasy oraz tereny trawiaste, prowadzi głównie nocny tryb życia. 

Tanuki – symbolika

Japońskie figurki Tanuki mają przynosić przede wszystkim szeroko rozumiane szczęście, między innymi w biznesie. Bardzo często symbol ten wykorzystywany jest zatem przez tamtejszych przedsiębiorców. Tanuki stawiane są niedaleko drzwi wejściowych oraz na korytarzach firm, sklepów, można je ustawiać także w biurach. Bezpośredni wpływ na tę symbolikę ma fakt, że Japończycy bardzo mocno wierzą w siłę gry słów. Wyraz "Tanuki jest utożsamiany również z popularnym połączeniem słów: „ta nuku (ta wo nuku)”, czyli „być lepszym niż inni”. Co więcej, niebagatelne znaczenie symboliczne ma również baśniowe przedstawienie Tanuki. Według wierzeń Tanuki mają zdolność przemiany w ludzi, np. mnichów. Mogą także przybierać inne kształty. Wobec ludzi przejawiają one życzliwość, mają psotną i wesołą naturę.

Tanuki – jak wyglądają te figurki?

Co ciekawe, figurki Tanuki mają bardzo charakterystyczny wygląd. Japończycy nadali postaciom tym cech typowo ludzkich. Tanuki przedstawiane są w pozycji siedzącej z uśmiechniętą buzią. W łapkach trzymają różnorodne przedmioty, które mają swoją symbolikę. Poniżej przedstawiamy zatem 8 atrybutów figurek Tanuki.

  • Butelka sake – przedmiot ten ma symbolizować cnotę oraz wartość,
  • Weksel – znajduje się na nim przyrzeczenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej. Symbolizuje to szczęście w finansach,
  • Bambusowy Kapelusz – jego zadaniem jest ochrona przed kłopotami,
  • Wielkie oczy – dzięki nim Tanuki mogą bacznie obserwować otoczenie oraz podejmować rozsądne decyzje,
  • Duży brzuch – ma on symbolizować stanowczość,
  • Duży ogon – pozwala utrzymywać równowagę oraz siłę do momentu osiągnięcia sukcesu,
  • Ponadwymiarowe jądra – mają symbolizować pomyślność oraz szczęście w finansach,
  • Przyjazny uśmiech – przychylność.

Figurki Tanuki – jakie kupić?

Decydując się na zakup sprawdzonych figurek Tanuki, możesz postawić na ozdoby różnej wielkości. Idealne do postawienia w domu lub w firmie, w widocznym miejscu będą Tanuki 27 cm. Jeśli wolisz udekorować nimi komodę lub też konsolę w domu, możesz zakupić Tanuki 11 cm. Nie może oczywiście zabraknąć typowej, małej figurki, którą można wszędzie ze sobą zabrać, czyli Tanuki 6 cm.

Figurki Tanuki to jeden z głównych symboli Japonii. Tanuki po japońsku oznacza jenota. Zwierzę to pochodzi z Dalekiego Wschodu, czyli okolic Japonii. Tanuki traktowane są w kraju tym jako symbol szczęścia i pomyślności w biznesie i finansach. Figurki te stawia się najczęściej w firmach, sklepach, ale także w domach. Decydując się na zakup określonej figurki, możesz wybrać przede wszystkim jej wielkość. Tanuki warto również nosić ze sobą w torebce lub plecaku, figurkę można też podarować bliskiej osobie w ramach prezentu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl