Japoński wystrój wnętrz

0
Japoński wystrój wnętrz

Japoński wystrój wnętrz - czym się charakteryzuje oraz co reprezentuje?

Podsumowując japoński wystrój wnętrz jednym słowem, byłoby to – zen. Przesiąknięty tysiącletnią tradycją, starożytny styl, nie tylko uspokaja, ale także reprezentuje japoński stylu życia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ta tradycyjna estetyka zgromadziła pewne solidne i proste zasady, których wszyscy moglibyśmy przestrzegać, jeśli chodzi o tworzenie otaczającej nas przestrzeni. W tym wpisie przyjrzymy się najważniejszym japońskim zasadom projektowania wnętrz. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu w mieście, wiejskim domku, czy w budynku z lat 70., i ty możesz z nich skorzystać.

 

Wnętrze w stylu japońskim

Japońskie aranżacje wnętrz są dziś postrzegane jako jedno z największych ucieleśnień minimalizmu. Oprócz nieskazitelnego piękna, japoński wystrój wnętrz znany jest również z mistrzowskiego połączenia prostoty, precyzji i wyrafinowania. Ta forma estetyki jest głęboko zakorzeniona w duchowości (buddyzmie) i filozofii. Japończycy mocno wierzą w integrację natury i domu. Zgodnie z ich przekonaniami świat piękna zaczyna się w domu; dlatego tęsknota za pięknem jest tęsknotą za domem. Japończycy słyną z tworzenia domów które emanują naturalnym pięknem – zrelaksowanym, prostym podejściem do projektowania, które zapewnia spokój od zgiełku świata zewnętrznego. Oto niektóre z kluczowych cech japońskiego wystroju wnętrz.

 

Lekkość

Lekkość w tym kontekście może być rozumiana zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Jego dosłowne znaczenie kojarzy się z „nieważkością” wynikającą z konstrukcji z minimalnymi materiałami, a jego aspekt figuratywny kojarzy się z emocjonalną lekkością w odbiorze.

 

Minimalizm

Japonia jest powszechnie znana z minimalizmu jako stylu życia poprzez praktykę „oczyszczania”. Zachęca to, aby trzymać się tylko rzeczy, które „rozpalają radość” w sercach. Mniej rzeczy osobistych prowadzi do wzmocnienia i zdrowszego stylu życia.

Naturalne materiały

Japończycy uważają, że ostateczne piękno można znaleźć w naturze. Jest to często znane jako świadomość przemijającego piękna natury. Japońska aranżacja wnętrz często składa się z mebli wykonanych z naturalnych materiałów, w szczególności z drewna. Wierzą, że materiały mają duszę. Oświetlenie Oświetlenie to sztuka światła w aranżacji wnętrz. Światło to jeden z najważniejszych elementów japońskiej estetyki. Chociaż nie można go trzymać, jest to „materiał”, który można zobaczyć i poczuć. Japoński dom jest zwykle zaprojektowany i zbudowany wokół ruchu naturalnego światła. Naturalne światło sprawia, że wszyscy czują się szczęśliwsi i zdrowsi, ponieważ to zbliża świat wewnętrzny z zewnętrznym.

 

Pustka

Pustka jest kolejnym kluczowym niematerialnym materiałem w japońskim wystroju wnętrz. W przeciwieństwie do zachodniego pojęcia pustki jako „nicości” Japończycy rozumieją pustkę jako naczynie czekające na napełnienie. Alternatywnie, pomyśl o sposobie, w jaki kompozytorzy opisują muzykę: „Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy między nimi”. Pustka zapewnia przestrzeń, w której wyobraźnia może działać swobodnie, ogromnie wzbogacając zdolności postrzegania i wzajemnego rozumienia rzeczy. Czysta przestrzeń łączy i wizualnie równoważy fizyczne obiekty, którymi wypełnione są domy.

Biel

Świat to uczta w każdym możliwym kolorze. W tym żywym spektrum biel jest najbardziej delikatna i krucha. Japończycy widzą biel jako oznakę czystości i pustki – jest ona używana obficie w japońskich domach. Ograniczone użycie jasnych kolorów nie jest postrzegane jako brak czegoś, ale jako koncentracja na czymś istotniejszym.

Starożytna japońska filozofia, jest integralną częścią łączenia ludzi z naturą. Jest to podstawowa metoda projektowania japońskich domów i wnętrz. Sposobów na zintegrowanie natury i światła jest nieskończona ilość. Jednym z najczęstszych sposobów na integrację otoczenia z domem jest wykorzystanie roślin. Są one wspaniałym sposobem na wprowadzenie natury do wnętrza domu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl