Japońskie figurki Maneki Neko

1
Japońskie figurki Maneki Neko

Figurka Maneki Neko

Japońska kultura od lat fascynowała wielu Europejczyków, być może ze względu na swoją odmienność. Nie da się ukryć, że będąc w Kraju Kwitnącej Wiśni, można nie tylko dobrze zjeść, czy zwiedzić ciekawe zakątki. Wiele osób decyduje się także na zakup charakterystycznych, japońskich figurek, które mają dopomagać szczęściu i pomyślności. Talizmanami tymi zwykle są postacie kolorowych zwierzątek, które można zakupić w różnych wymiarach oraz kolorach. Istotną informacją jest to, że każda z nich ma inne znaczenie. W poniższym artykule przyjrzymy się popularnym również w Polsce figurkom Maneki Neko. Jaka jest ich symbolika?

Japońskie ozdoby

Nie da się ukryć, że Japończycy dużą wagę przywiązują do kultywowania dawnych zwyczajów. Ogromną rolę odgrywa u nich dbanie o życiową pomyślność oraz dopomaganie szczęściu. Nic dziwnego zatem, że uwielbiają otaczać się tradycyjnymi figurkami z rozbudowaną symboliką. Figurki te są ozdobą domów, przedsiębiorstw, można je spotkać także na ulicy. Co ciekawe, stanowią również niebywałą atrakcję turystyczną, odwiedzający Japonię ludzie, masowo kupują figurki szczęścia, by podarować bliskiej osobie lub zabrać ze sobą do domu. Laleczki te można zwykle nabyć w różnych wymiarach, bardzo często i kolorach. Jedną z najpopularniejszych japońskich figurek jest Maneki Neko, czyli postać kotka z podniesioną łapką. Ciekawostką jest to, że dekoracja ta ma aż dwa znaczenia, jakie?

Maneki Neko – symbolika

Maneki Neko to popularne w wielu krajach azjatyckich oraz europejskich japońskie symbole szczęścia. Figurka przedstawia kotka z podniesioną łapką. Jeśli zwierzę unosi prawą łapkę, ma przyciągać pieniądze, jeśli jest to łapka lewa, ma zapraszać gości lub klientów do środka. Maneki Neko sytuowane są w Japonii przede wszystkim przed wejściem do domu lub firmy, często stawia się je również w widocznym miejscu w środku budynku. Co ciekawe, kotki można nabyć zwykle nie tylko w różnych kształtach, ale i wymiarach, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Sprzedawane są zarówno niewielkie, kilkucentymetrowe ozdoby, jak i spore figurki kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciocentymetrowe.

Maneki Neko – charakterystyka

Pierwowzorem Maneki Neko jest kot japoński Bobtail. Są to koty z bardzo krótkim ogonem, hodowane w Japonii od stuleci. Uważa się, że zwierzęta te przynoszą szczęście i pomyślność. Tradycyjny Maneki Neko ubrany jest w chustę, zwykle koloru czerwonego, na jej końcu znajduje się charakterystyczny dzwoneczek. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest coraz więcej figurek kolorowych, siedzących, stojących, leżących, czy uśmiechniętych. Jest to głównie spowodowane rozwojem turystyki oraz handlu. Podróżni przyjeżdżający do Japonii, kupują określone figurki przede wszystkim ze względu na ich wygląd. Maneki Neko kiedyś wytwarzane były z ceramiki, obecnie stawia się na porcelanę oraz tworzywa sztuczne.

Jakie Maneki Neko warto kupić?

Co ciekawe, na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych Maneki Neko. Jakie figurki warto kupić?

Japonia to kraj, który słynie z przywiązania do tradycji oraz symboliki. Dużą popularnością cieszą się tam figurki szczęścia, między innymi Maneki Neko, czyli ozdoby w kształcie kota z uniesioną lewą lub prawą łapką. Symbolika figurek jest wieloznaczna, głównym celem kupowania tych talizmanów przez Japończyków jest dopomaganie szczęściu. Obecnie figurki Maneki Neko można nabyć też bezpośrednio w Polsce. Sprzedawane są zatem nie tylko zwykłe ozdoby, ale także skarbonki w kształcie Maneki Neko, czy dekoracje do samodzielnego pomalowania.

Komentarze do wpisu (1)

4 maja 2023

Ja mam na półce złotego maneki neko, który macha lewą łapą. Kupiony w chińczyku głośno stuka tą łapką, ale mi to nie przeszkadza, gdyż mogę mu tą łapę zatrzymać poprzez wyjęcie baterii albo zwykłe złapanie i ustawienie w odpowiedniej pozycji. Wiem, że mój powinien przynosić pieniądze, ale działa na odwrót XD

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl