Japońskie figurki przywołujące szczęście

0
Japońskie figurki przywołujące szczęście

Figurki na szczęście 

Japonia jest jednym z tych krajów, w których niezwykle mocno rozwinęła się kultura pamiątek. Omiyage, bo tak właśnie określa się w tym języku przedmiot charakterystyczny dla danego regionu, można spotkać praktycznie wszędzie. Do najczęściej kupowanych pamiątek w tym państwie należą: pałeczki, elementy japońskiego ubioru, a także popularne figurki. Co ciekawe, nabywa się je także bezpośrednio z polskich sklepów. Największą popularnością wśród Polaków cieszą się oczywiście figurki przywołujące szczęście. Co można o nich powiedzieć?

Japońskie figurki szczęścia

Japończycy dużą wartość przykładają do symboliki. Nic dziwnego, ponieważ kultura tego kraju jest niezwykle bogata i sięga czasów starożytnych. Jedną z japońskich tradycji jest dopomaganie szczęściu. Japończycy od wieków noszą różnorodne talizmany, kupują figurki, ozdoby do domu, które mają przynosić im pomyślność. Obecnie już w wielu krajach Europy można nabyć sporo różnorodnych, japońskich figurek, które przywołują szczęście. Należą do nich, między innymi: lalki, kotki, dzwonki, zawieszki.

Jakie figurki można wyróżnić?

  • Maneki Neko - nie da się ukryć, że są to chyba jedne z najpopularniejszych japońskich figurek, które przynoszą szczęście. Przedstawiają one kota, który podnosząc prawą łapkę, wykonuje zapraszający gest. Tym samym ma on przyciągać pomyślność i klientów. Jeśli podnosi natomiast prawą łapkę, ma przynieść pieniądze. Maneki Neko zazwyczaj występują w różnych kolorach, a także kształtach. W Japonii najczęściej stawia się je przed domem, restauracją, czy przed sklepem.
  • Daruma - figurki te przypominają nieco kołyszącą się na boki laleczkę, która nigdy się nie przewraca. Daruma są czerwone, mają namalowaną twarz brodatego mnicha Bodhidharmy. Tradycyjnie występują one bez źrenic. Jeśli jednak chcesz, aby przyniosły Ci szczęście, musisz domalować im w oko. Mają one pomóc w zdobywaniu określonych celów.
  • Kokeshi - typowe, japońskie laleczki bez kończyn, przedstawiające miniaturowe gejsze. Wykonane zostały z drewna. Pierwsze figurki pojawiły się już w XVII wieku. Laleczki te niezwykle pięknie się prezentują, mają zapewniać płodność, a także szczęśliwe zbiory.
  • Dorei - japońskie dzwoneczki, które mają chronić przed złą energią, odstraszać nieprzyjazne duchy, a także zapewniać wszelką pomyślność. Kiedyś używane były również jako zabawka dla najmłodszych. Dorei są kolorowymi figurkami, przedstawiającymi różne zwierzątka.

Wielu Europejczyków ceni japońskie figurki za symbolikę. Talizmany szczęścia są niezwykle popularne nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach świata. Kupując odpowiednią figurkę szczęścia, można nie tylko zapewnić sobie pomyślność, ale także mieć swoje własne Omiyage w domu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl