Japońskie święto kwitnących wiśni

0
Japońskie święto kwitnących wiśni

Każdej wiosny wyspy Japonii udekorowane są chmurami pięknych różowych kwiatów wiśni, które oznaczają koniec zimy i witają nadejście nowego sezonu. Przesiąknięty historią i starożytną tradycją sezon kwitnienia wiśni jest punktem kulminacyjnym japońskiego kalendarza. Członkowie rodzin i przyjaciele zjeżdżają się do parków, ogrodów, świątyń i innych miejsc w całym kraju, aby podziwiać ten zapierający dech w piersiach pokaz piękna natury. To czas na refleksję nad istotą życia oraz jego przemijania. Japończycy od dawna celebrują te cenne kwiaty jako symbol odnowy i odrodzenia. Hanami pozwala dorosłym i dzieciom połączyć się z naturą, zaczerpnąć świeżego powietrza i zrelaksować się w spokojnym otoczeniu.

Kiedy kwitną wiśnie w Japonii?

Jeśli marzy Ci się oszałamiający pokaz kwitnących kwiatów wiśni, najlepszym czasem na odwiedzenie Japonii jest zwykle połowa marca po południowej stronie Japonii do końca kwietnia na Hokkaido, czyli najbardziej wysuniętej na północ wyspie Japonii. To właśnie wtedy drzewa wiśniowe, znane również jako sakura, są w pełnym rozkwicie. W tym okresie Japonia przepełniona jest kwiatami wiśni, a ludzie zbierają się razem, aby świętować i podziwiać je w całym kraju. Wielu Japończyków bardzo uważnie obserwuje prognozę kwitnienia, aby wiedzieć, kiedy kwiaty pojawią się w ich okolicy. Ponieważ pojawiają się one najwyżej na dwa tygodnie, łatwo je przypadkowo przegapić. Widok tych różowych kwiatów zapiera dech w piersiach i daje odwiedzającym jedno z najlepszych doświadczeń w życiu. 

Kwiat kwitnącej wiśni co oznacza?

Znane jako Sakura w języku japońskim, kwiaty wiśni są symbolami ceremonialnymi. W Japonii kwiaty wiśni zajmują bardzo ważne miejsce i pozostają nieoficjalnym kwiatem narodowym kraju. Ze względu na swoją krótką żywotność kwiaty te przypominają o przemijającej naturze życia. To silnie odnosi się do buddyjskich ideałów, które obejmują przemijanie i kruchość ludzkiego życia, podkreślając znaczenie uważności i życia w teraźniejszości. Kwiaty są również uważane za symbol narodzin, a także ucieleśnienie śmiertelności i piękna. Japoński kwiat wiśni jest interpretowany jako „przemijający okres życia”, ponieważ jest bardzo delikatny i ma krótki okres kwitnienia. Z tym drzewem wiąże się stara historia, która ceni poświęcenie i uważność.

Hanami co to jest?

Każdego roku w całym kraju odbywa się japoński festiwal kulturalny znany jako Festiwal Hanami, co oznacza „oglądanie kwiatów”. Ma on na celu uczczenie piękna kwitnących wiśni. Pochodzący z okresu Nara festiwal ten zachęca ludzi do zatrzymania się, a także symbolizuje długo oczekiwane nadejście wiosny oraz docenienie piękna natury i życia. Pod koniec marca temperatury w Japonii zaczynają rosnąć, co oznacza początek wiosny. Drzewa budzą się z wielomiesięcznej hibernacji i zaczynają kwitnąć, a z gałęzi pękają kolorowe różowe kwiaty. To krótkotrwałe wydarzenie, trwające do dwóch tygodni. Japończycy wykorzystują to wydarzenie, organizując imprezy plenerowe, pikniki i festyny uliczne. Podczas Hanami ludzie zbierają się pod drzewami wiśni, aby śpiewać piosenki, ciesząc się jedzeniem, piciem i swoim towarzystwem. Kulturowe znaczenie kwiatów wiśni można dostrzec w starożytnym przekonaniu, że bóstwa żyły kiedyś na wiśniowych drzewach. Rolnicy tradycyjnie modlili się do drzew sakura w nadziei, że bogowie pobłogosławią ich zbiory.

Kiedy najlepiej wybrać się do Japonii na święto kwitnących wiśni?

Drzewa wiśni kwitną w różnych okresach w całym kraju i mogą pojawić się wcześniej lub później w ciągu roku, w zależności od pogody. Pierwsze kwiaty pojawiają się na wyspie Okinawa już na przełomie stycznia i lutego. Znaczna część Honsiu (głównej wyspy Japonii, na której znajduje się stolica Tokio) kwitnie w marcu i kwietniu, podczas gdy północna wyspa Hokkaido zazwyczaj nie zakwita aż do końca kwietnia lub początku maja. Jednak same kwiaty utrzymują się tylko przez kilka krótkich tygodni. Uważa się, że zmiany klimatu zaczynają wpływać na kwiaty wiśni w Japonii. W 2021 roku sezon rozpoczął się trzy tygodnie wcześniej niż jakikolwiek zarejestrowany rekord od XV wieku. Jeśli chcesz podążać za „frontem kwitnącej wiśni”, sztuczka polega na tym, aby zacząć na południu i przemieszczać się wraz z kwitnącymi kwiatami na północną część kraju. W ten sposób dłużej będziesz mógł podziwiać zachwycające piękno natury.

Dla miłośników święta Hanami polecamy nasze zestawy do kaligrafii z motywem wiśni. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl