Japońskie symbole - 10 symboli japońskich

0
Japońskie symbole - 10 symboli japońskich

Japońskie symbole - 10 najpopularniejszych symboli Japonii

Symbole i motywy zawsze były integralną częścią sztuki japońskiej, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej sztuce i kulturze. Za każdym japońskim symbolem kryje się unikalne znaczenie i historia. Są obecne w wielu aspektach kulturowych, w sztuce, religii i przedmiotach codziennego użytku. Jaki jest symbol Japonii? Jest na to pytanie kilka odpowiedzi, ponieważ Japonia ma ich wiele. Odgrywają one ważną rolę w kształtowaniu japońskiej tożsamości. Oto 10 przykładów głęboko zakorzenionych symboli, które najbardziej kojarzą się z Japonią.

 

Gejsza - kobieta sztuki

Gejsza to jeden z najbardziej urzekających symboli Japonii. Ich kultowy wygląd jest niepowtarzalny dzięki wyszukanemu makijażowi, fryzurze, kimono i nie tylko. Jednak styl życia i obowiązki gejszy pozostają owiane tajemnicą. Gejsza to japońska artystka, tradycyjnie zatrudniana do zabawiania gości w herbaciarniach i na imprezach towarzyskich. Podczas takich wydarzeń gejsza będzie śpiewać, tańczyć, grać na instrumencie, organizować ceremonie parzenia herbaty oraz podawać jedzenie i napoje – a wszystko to podczas ożywionej rozmowy. Znaczenie „gejsza” pochodzi od dwóch znaków kanji, „gei”, oznaczających sztukę lub rozrywkę, oraz „sha”, co oznacza osobę. Słowo to tłumaczy się jako „osoba sztuki”. Kobieta, która chce zostać gejszą, musi najpierw odbyć praktykę, podczas której nauczy się wielu umiejętności wymaganych do tej roli. Uczennica gejsza nazywana jest „maiko”, a ukończenie szkoły zajmuje około pięciu lat. Aby zostać gejszą, maiko musi brać lekcje śpiewu, tańca i grania oraz sztuki konwersacji. Dzięki temu kobieta sztuki staje się nie tylko żywym symbolem artyzmu, ale także symbolem tajemnicy, mądrości i ukrytego piękna.

 

Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni

Po japońsku Sakura oznacza kwiat wiśni. W związku z tym nie bez powodu Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Każdego roku na przełomie marca i kwietnia drzewa wypuszczają tysiące spektakularnych różowych pąków. Dlatego Japończycy świętują tę okazję specjalnym zwyczajem zwanym hanami, co dosłownie oznacza „oglądanie kwiatów”. Ten szczególny japoński symbol przypomina ludziom młodość, ulotność życia, a także wskazuje na zbliżającą się wiosna.

Samurai - japoński rycerz

Samuraj to starożytny japoński wojownik, który był całkowicie oddany władcy. Kierował się honorem i niepisanym kodeksem bushido. Bycie samurajem wymaga wiele wysiłku i poświęcenia. Samurajowie zdobyli uznanie dzięki męstwu i oświeceniu. Nigdy nie rozstawali się ze swoją główną bronią – kataną, która symbolizowała ich ciągłą gotowość do walki i sama w sobie była duszą samurajów. Japońscy wojownicy są symbolem odwagi, lojalności i wytrwałości.

 

Bonsai - drzewko szczęścia

 

Bonsai to japońska forma sztuki, która wywodzi się z Chin. Termin bonsai może być używany w odniesieniu do sztuki tworzenia miniaturowych drzew, ale w rzeczywistości jest to coś więcej. Wykorzystuje techniki ogrodnicze wraz z aplikacjami artystycznymi do uprawy miniaturowych replik drzew występujących w naturze. Celem jest stworzenie zminiaturyzowanych wersji drzew i roślin, jakie można zobaczyć w naturze. Praktyka i sztuka robienia bonsai była udoskonalana przez wieki, aby odzwierciedlić walory estetyczne natury poprzez równowagę, harmonię i prostotę. Drzewko bonsai kojarzy się ze szczęściem i fortuną.

Japońskie komiksy manga

Manga to po prostu japoński komiks. Ta forma opowiadania historii jest niezwykle popularna w Japonii i często przynosi duże zyski twórcom takich komiksów. Najsłynniejsze historie są często przerabiane na filmy lub programy telewizyjne i pokazywane są na całym świecie. Istnieje wiele różnych rodzajów mangi. Niektóre komiksy przedstawiają raczej zabawne tematy, podczas gdy inne poruszają poważniejsze tematy.

 

Święta Góra Fuji

Fuji to jeden z najbardziej kultowych symboli Japonii. To nie tylko góra, ale także aktywny wulkan. Jest to również najwyższy szczyt w kraju (3766 m npm). Potwierdzeniem jej piękna jest fakt wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W szczycie sezonu turystycznego zdobycie szczytu wymaga od odwiedzających stania w wyjątkowo długich kolejkach, ale wspaniały widok po wejściu na górę jest wart zachodu. Dla samych Japończyków Fuji jest świętą górą i każdy mieszkaniec Kraju Kwitnącej Wiśni powinien odwiedzić ją przynajmniej raz w życiu. Ten, komu uda się wspiąć na sam szczyt, może nazwać siebie wielkim człowiekiem.

Figurki kota Maneki-neko

Japończycy są mocno przywiązani do swoich tradycji, kultury, obyczajów, ale także przesądów. Dlatego w Japonii niemal wszędzie można spotkać wizerunki kotów. Dlaczego koty? Bo według Japończyków przynoszą szczęście i dobrobyt. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni szczególnie upodobali sobie maneki-neko. Jest to figurka kota z uniesioną łapą. Tego typu figurki często umieszczane są przy wejściach do restauracji czy sanktuariów, gdzie „witają” odwiedzających. Sprzedawane są także w postaci rozmaitych pamiątek turystycznych.

Origami - sztuka składania papieru

Podobnie jak wspomniane wcześniej drzewko bonsai, origami pochodzi z Chin. Jednak po raz kolejny ta forma sztuki stała się bardzo popularna w Japonii i tam zaczęła naprawdę rozkwitać. Dlatego origami jest mocno kojarzone właśnie z Japonią. Papierowe figurki, często ułożone w niezwykły sposób, są jednym z symboli japońskiej sygnatury. Przy składaniu papierowych kształtów nie należy używać nożyczek, kleju czy dodatkowych ozdób. To jest prawdziwy fenomen sztuki origami - chodzi o tworzenie dzieł sztuki przy użyciu tylko rąk, papieru i kreatywności. W całej Japonii można znaleźć specjalne muzea origami. Żuraw - japoński zwiastun dobrej nowiny Japoński żuraw to symbol szczęścia, wierności i długowieczności. Przesądni Japończycy używają tego symbolu przy różnych okazjach jako znak szczęścia. Najczęściej spotykany w postaci figurek origami, często stanowi element dekoracji ślubnych. Ten symbol ma wskazywać na nierozerwalność i wieczne szczęście nowożeńców.

 

Daruma - ślepa lalka szczęścia

Daruma to tradycyjna japońska lalka, która w Japonii stała się symbolem wytrwałości i szczęścia. Ale poza Japonią niewiele osób wie o jej historii ani o tym, co kryje się za jej wyglądem. Lalka Daruma chwieje się przy dotyku, ale nigdy nie przewraca się, szybko odzyskuje równowagę i wraca do swojej pierwotnej pozycji. Ta szczególna cecha służy jako odniesienie do prawdziwego życia i sugeruje, że zawsze można wstać tak jak Daruma. Daruma jest rzeczywiście jednym z symboli Japonii. Z wizerunkiem lalki powstają również figurki skarbonki, portmonetki, zawieszki, czy torba listonoszka Daruma.

W kulturze japońskiej jest wiele ciekawych zwyczajów i przesądów. Większość z nich jest bardzo pozytywna i dotyczy powodzenia w życiu ludzi. Dzięki temu Japończykom bez wątpienia łatwiej jest pokonywać różne wyzwania i problemy, gdyż wierzą, że zasługują na szczęście. Ponieważ od lat nieustannie uprawiają drzewko bonsai, złożyli ponad 1000 żurawi origami lub mają w kieszeni kota maneki-neko. Może nie byłoby tak złym pomysłem zbliżyć się trochę do szczęścia za pomocą jednego z japońskich symboli?

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl