Wszystko o Kitsune. Lisy w kulturze japońskiej

2
Wszystko o Kitsune. Lisy w kulturze japońskiej

Słowo „Kitsune" to japońskie określenie lisa, który od pokoleń jest częścią opowieści, dzieł sztuki i zabawek. Obecność lisa jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej mitologii, znakach astrologicznych i wierzeniach animistycznych otaczających religię Shinto. Wiele opowieści przedstawia te czworonożne stworzenia jako niezwykle inteligentne istoty, które posiadają magiczne moce. Co więcej, wielu ludzi nadal wystawia ich figurki i trzyma posągi w domach lub w specjalnych sanktuariach im poświęconych jako amulety szczęścia, które obiecują bogactwo i pomyślność.

 

 

Lisy w mitologii Japońskiej

 

Lisy są częstym tematem japońskiego folkloru, ponieważ żyły w bardzo bliskiej odległości od ludzi w starożytnej Japonii. W mitologii przybierają wiele form, od bogów i bogiń po magiczne zmiennokształtne stworzenia, które przekraczają granice między światem ludzi i zwierząt. Przedstawiane są w opowieściach jako wierni opiekunowie, przyjaciele, czasem kochankowie, a nawet żony. W niektórych relacjach te stworzenia są również znane ze zła i destrukcji. Mogą generować ogień ze swoich ogonów, zaginać czas i przestrzeń, stawać się niewidzialnymi i zmieniać kształt w inne przerażające formy. 

Ogony KitsuneLisy często przedstawiane są z różną ilością ogonów, co ma duże znaczenie. Dokładna liczba ogonów odzwierciedla ich wiek, moc i mądrość. Każdy ogon jest symbolem zdobytej wiedzy w miarę dojrzewania i zyskiwania doświadczenia. Ogony Kitsune mogą występować w różnych kolorach, w zależności od tego, z jakimi elementami natury związany jest dany Kitsune. Ogon ma wiele magicznych zdolności, pozwalając im tworzyć iluzje, przemieniać się w ludzi lub zwierzęta, a także absorbować energię z otoczenia. Ogony działają również jako talizmany ochronne dla tych, którzy je noszą. Są symbolem siły i sprawiedliwości, który chroni przed negatywną energią.

 

Uwodzenie Kitsune

Forma kontroli umysłu oraz umiejętność uwodzenia przez Kitsune jest jedną z najczęściej wymienianych zdolności w legendach. Używając ogona lub ogonów w kołyszący się sposób, lub spotykając wzrok celu, Kitsune jest w stanie przejąć jego umysł. Będąc pod kontrolą Kitsune, ofiara widzi, myśli i żyje w świecie zaprojektowanym przez Kitsune. Cel jest kontrolowany, dopóki ktoś nie złamie magii, której używa Kitsune. Pocierając ogony, lisy mogą stworzyć także błyskawicę lub zionąć ogniem. Ten ogień może być używany jako broń lub jako pomocne narzędzie.

Zmiennokształtność Kitsune

Lisy Kitsune mogą przekształcić się we wszystko, co można znaleźć w naturze. Oznacza to, że mogą zamienić się w drzewa, rośliny, skały, wodę lub innych ludzi. Ograniczenia polegają na tym, że transformacja nie pozostawia w nich wrodzonych zdolności. Wówczas są podatne na wszystko, co może zaszkodzić danej formie. Do dziś Kitsune są popularne w całej Japonii zarówno w świątyniach, tradycyjnych formach sztuki, jak i przedmiotach codziennego użytku. Ciągła popularność Kitsune pomaga podkreślić, jak głęboko świat duchowy jest spleciony z ziemskim

Komentarze do wpisu (2)

16 kwietnia 2023

Dziękuję

16 lipca 2023

Super! Dziękuję

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl