Maneki Neko - wszystko o kocie z podniesioną łapą

0
Maneki Neko - wszystko o kocie z podniesioną łapą

Jeśli kiedykolwiek byłeś w Japonii lub innych częściach Azji, prawdopodobnie widziałeś figurki Maneki Neko machające do ciebie z witryn sklepowych i restauracji. Kot uważany za symbol szczęścia w kulturze japońskiej, jest popularnym elementem wystroju przyciągającym szczęście i fortunę zarówno do firm, jak i domów. Uważane za symbol bogactwa, koty były ulubionymi zwierzakami wśród wyższych sfer w okresie Edo. Często widywano koty ubrane lub wychodzące na spacer, na smyczy ze swoimi właścicielami. Dzisiaj kot Maneki Neko jest rozpoznawalny na całym świecie, ale czym właściwie jest, skąd pochodzi i co oznacza jego symbolika i kolory?

Czym jest Maneki-neko?

Maneki-neko to popularna japońska figurka, która ma przynosić szczęście i fortunę swojemu właścicielowi. Zwykle wykonana z ceramiki, przedstawia japońskiego kota (kurylskiego bobtaila) z łapą uniesioną w geście przywołania. Maneki-neko są zwykle wystawiane przy wejściach do firm, restauracji, barów i innych miejsc publicznych – mają przywoływać szczęście.

Co oznacza Maneki Neko?

Maneki Neko oznacza w Japonii Kota Szczęścia. Ma on uniesioną łapę, jakby wołał szczęście dla swoich właścicieli. Nie wiadomo do końca, jak powstał pierwszy Maneki Neko. Jednak mówi się, że po raz pierwszy taki wizerunek kota pojawił się w Japonii w okresie Edo (od XVII do połowy XIX wieku).

Istnieje kilka popularnych legend o pochodzeniu Maneki Neko. Jedna z nich opowiada o bogatym człowieku, który schronił się przed ulewą pod drzewem obok świątyni. Zauważył kota, który wydawał się go wołać charakterystycznym w Japonii gestem, więc poszedł za nim do świątyni. Wkrótce potem piorun uderzył w drzewo, pod którym stał. Ponieważ kot uratował mu życie, mężczyzna był tak wdzięczny, że stał się dobroczyńcą świątyni i przyniósł jej wiele pomyślności.

Podniesiona łapa - jakie ma znaczenie?

Zwykle można zobaczyć trzy różne wersje Maneki Neko z lewą łapą w górze, prawą lub obiema łapami w górze.

  • Lewa łapa podniesiona - Maneki Neko machający lewą łapą zaprasza dobrych ludzi, mile widzianych gości, klientów do budynku, w którym siedzi.
  • Prawa łapa podniesiona - Maneki Neko, który woła prawą łapą, przynosi pieniądze i szczęście, również w sensie biznesowym.
  • Obie łapy uniesione - Jak można się domyślić, Maneki Neko z obiema uniesionymi łapami jest kombinacją dwóch powyższych. Ten szczęśliwy kot zaprasza ludzi i przynosi pieniądze oraz szczęście.

Symbolika kolorów Maneki Neko

Nie tylko język ciała Maneki Neko ma znaczenie, istotne są również kolory w jakich występuje. Chociaż najczęściej zobaczysz białego Maneki Neko z pomarańczowymi i czarnymi plamami, istnieje wiele odmian kolorystycznych Maneki Neko i każdy z nich ma specjalne znaczenie.

  • Perkalowy beż (trikolor lub szylkretowy): tradycyjna kombinacja kolorów biały-rudy-czarny, uważana za najszczęśliwszą - szczęście, bogactwo i dobrobyt
  • Biały: szczęście, czystość i pozytywne rzeczy, które nadejdą
  • Złoty: bogactwo i dobrobyt
  • Czarny: odpędza złe duchy i choroby
  • Czerwony: chroni przed złem i chorobą
  • Różowy: miłość, związki i romans
  • Zielony: dobry stan zdrowia i sukces akademicki.

Co nosi i trzyma Maneki Neko?

Maneki Neko to elegancko ubrany kot, zwykle ozdobiony śliniakiem, obrożą i dzwonkiem. W okresie Edo zamożni ludzie często ubierali swoje koty w ten sposób; do obroży przywiązany był dzwonek. Dodatkowe amulety mogą być obecne na kocim posągu, aby uzyskać dodatkową dawkę dobrobytu i fortuny. Często widuje się, gdy trzymają japońską monetę lub młotek bóstwa Daikoku, przedmioty te reprezentują bogactwo. Koty trzymające ryby lub kamienie szlachetne są interpretowane jako symbole szczęścia i mądrości.

Gdzie znaleźć Maneki-Neko?

Figurki Maneki-neko można znaleźć w sklepach i firmach w całej Japonii, i poza nią. Jeśli jednak chcesz zobaczyć, jak ewoluowały na przestrzeni wieków, Muzeum Sztuki Maneki Neko w Okayamie prezentuje kolekcję ponad 700 posągów tych szczęśliwych kotów.

Co roku we wrześniu podczas Festiwalu Maneki Neko w różnych miastach w całej Japonii obchodzone jest święto szczęśliwych kotów. Wydarzenia związane z maneki-neko pojawiają się w całym kraju, a ludzie gromadzący się na ulicach mają twarze pomalowane w kocie pyszczki.

Jeśli nie możesz wybrać się do Japonii, by zobaczyć te popularne koty i doświadczyć szczęścia, które ze sobą niosą, odwiedź nasz sklep Miyako.pl. Posiadamy szeroki wybór figurek Maneki Neko, pochodzących prosto z Japonii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl