Mowa ciała w Japonii, gesty i ich znaczenie

0
Mowa ciała w Japonii, gesty i ich znaczenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Język ciała jest ważnym elementem komunikacji i może być bardzo specyficzny dla danej kultury. W Japonii istnieje wiele gestów, które mogą być niezrozumiałe, lub oznaczać coś innego niż w przypadku kultury zachodniej. Na przykład, kłanianie się jest najbardziej powszechną formą powitania. Ponadto, za grzeczne uważa się zachowanie odległości około dwóch ramion podczas rozmowy z kimś, a dotykanie lub przytulanie jest zazwyczaj zarezerwowane dla bliskich przyjaciół i rodziny. Nauka mowy ciała w Japonii nie tylko pomoże ci lepiej zrozumieć japońską kulturę, ale także sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, komunikując się z Japończykami.

Ukłony w Japonii

Najpopularniejszą japońską mową ciała, z jaką spotkasz się podczas pobytu w Japonii, jest ukłon. Jest to nie tylko znak szacunku, ale także podstawowy sposób na powitanie kogoś, kogo spotykasz, niezależnie od tego, czy jest to przyjaciel, czy nieznajomy. Kłaniając się, sprawiasz wrażenie, że jesteś pokorny i uprzejmy, brak ukłonu w Japonii może sugerować, że masz złe maniery.

Jak więc kłaniać się w Japonii? Standardowy japoński ukłon zaczyna się od prostej postawy. W zależności od sytuacji występują trzy poziomy ukłonów, pod kątem 15 stopni, 30 oraz 45. Mężczyźni trzymają ręce opuszczone i prosto po bokach, podczas gdy kobiety zwykle trzymają ręce złożone przed sobą.

Poruszanie okularami

Poruszanie okularami w górę lub w dół, lub jeśli nie masz okularów poruszanie ”niewidzialnymi” okularami oznacza, że ktoś jest wyjątkowo inteligentny, dużo czyta, lub studiuje na znanym uniwersytecie. Gest ten zwykle używany jest, gdy mówi się o kimś innym, że poszedł na konkretną uczelnię, lub ukończył naukę akademicką.

Liczenie

Liczenie zawsze jest pokazywane w sposób taki, by inni mogli to zobaczyć (podniesiona ręka skierowana dłonią na zewnątrz). Pięść oznacza zero. Wyciągnięcie palca wskazującego wskazuje jeden, a wyciągnięcie pozostałych palców w kierunku małego palca wskazuje liczby 2-4. Kciuk to piąta liczba. Uniesione wszystkie palce oznaczają 5. Druga ręka jest dodawana dla liczb powyżej pięciu. Na podniesionej ręce wskazującej liczbę 5, kładzione są palce (na powierzchni dłoni, nie palców) skierowane do siebie.

Wskazywanie

Na zachodzie zawsze mówi się, że niegrzecznie jest wskazywać na kogoś lub na coś. W Japonii wszędzie spotkasz ludzi używających tego gestu, aby pokazać, gdzie znajduje się jakiś przedmiot lub kierunek.

Wskazywanie na siebie

Niektórym osobom z zagranicy może się to wydawać dziwne, ale w Japonii ludzie wskazują na swój nos, kiedy mówią o sobie. W innych krajach normalne jest kładzenie dłoni na klatce piersiowej, ale w Japonii często wskazuje się palcem wskazującym twarz, blisko nosa.

Pieniądze

Japoński gest oznaczający pieniądze to okrąg wykonany z kciuka i palca wskazującego, który wygląda jak gest „w porządku”. Wiele osób myli te dwa gesty, ale znak pieniędzy jest zwykle wykonywany z palcami leżącymi płasko.

Japoński gest ręki „chodź tu”

Gest ręki „chodź tu” w Japonii jest wyjątkowy. Wyprostowana ręka przed siebie, dłoń ugięta, zewnętrzną stroną skierowaną do osoby wołanej, a złączone palce poruszają się w górę i w dół. W innych krajach gest jest na odwrót, dłoń skierowana jest do siebie i często tylko palec wskazujący porusza się, by przywołać kogoś do siebie.

Skrzyżowane ramiona przed klatką piersiową

Wchodząc do pełnej restauracji, możesz od czasu do czasu natknąć się na obsługę, która tworzy znak X przedramionami przed klatką piersiową. Podobnie w innych sytuacjach, na przykład gdy ktoś przez pomyłkę wejdzie do wyjścia z lokalu zamiast do wejścia, lub jeśli istnieje jakiś rodzaj zakazu – na przykład w strefie dla niepalących – w stosunku do określonego działania, możesz zobaczyć osoby wykonujące ten sam gest.

Machanie ręką przed twarzą - „nie”

Japoński gest machania ręką w przód i w tył przed twarzą, z kciukiem skierowanym do siebie i małym palcem z dala od siebie, oznacza „nie”. Wykonuje się ten gest po tym, jak ktoś pyta, czy możesz coś zrobić, oznacza to „Nie, nie mogę”. Można go również użyć do powiedzenia „Nie, dziękuję”, kiedy ktoś próbuje dać ci coś, czego nie potrzebujesz.

Jedzenie

Jedna ręka uformowana jest jak miska przed sobą, a dwa złączone palce drugiej ręki imitują pałeczki. Skierowanie pałeczek w stronę ust oznacza, że chcesz już zacząć jeść, lub jesteś bardzo głodny.

Wołanie o rachunek

Chcąc poprosić o rachunek w restauracji, wystarczy zrobić znak X palcami wskazującymi do kelnera. Jest to całkiem praktyczny gest, zwłaszcza gdy kelner jest daleko od ciebie i nie chcesz czekać, aż kiedyś sam podejdzie.

Każda kultura ma swoje własne, unikalne gesty ciała. Wyrażają one pewne uczucia i sytuacje. Japońskie gesty rąk i język ciała nie są wyjątkiem. Są unikalne dla tamtejszej kultury i często mogą nam się wydawać dziwne, lub niezrozumiałe. Zrozumienie tych norm kulturowych może pomóc uniknąć nieporozumień i ułatwić komunikację. Jeśli nie możesz się jednak wybrać do tak odległego kraju, a fascynuje Cię kultura japońska, zawsze możesz wybrać wymarzone ozdoby japońskie, figurki szczęścia i artykuły domowe. Przenieś odrobinę Japonii do swojego domu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl