Poznaj darumę

2
Poznaj darumę

Daruma - symbol pracy nad sobą

 

Daruma - Co to takiego?

Daruma to tradycyjna, japońska lalka wykonana z masy papierowej na podobieństwo mnicha Bodhidharmy, założyciela Buddyzmu Zen. Jej zawzięty wyraz twarzy wyraża determinację i wolę pokonywania trudności a czerwony kolor symbolizuje odwagę i powodzenie. Uważa się, że pomalowana tym kolorem daruma zapewni swemu posiadaczowi długie życie i uchroni go przed chorobami, a także przyniesie mu szczęście, przede wszystkim w domu i w biznesie.

Jak działa Daruma?

Wierzy się, że darumy posiadają właściwości magiczne, podobnie jak inne przedmioty zakupione w świątyniach. Posiadanie darumy jest więc fantastycznym sposobem na dodanie sobie lub obdarowanemu dodatkowej motywacji. Japończycy wierzą, że mogą wykorzystać darumę jako pomocnika w swoich dążeniach. Dlaczego? Nowa figurka jest ślepa, obierając sobie cel, jak na przykład zdanie egzaminu czy zdobycie nowej pracy, należy domalować jej lewe oko, aby zachęcić ją do pomocy. Następnie trzeba ustawić ją w widocznym miejscu, aby stale przypominała nam, nad czym pracujemy.

Daruma i daruma - Laleczki różnej wielkości 

Figurki są dostępne w wielu rozmiarach, od maleńkich przeznaczonych do pomocy dzieciom lub w codziennych prośbach do ogromnych figur, od których oczekuje się, że podołają wyzwaniom dużych firm. Tradycyjnie darumy mają okrągły kształt i czerwony kolor jednak współcześnie coraz częściej można spotkać lalki w innych barwach mających zwrócić uwagę na różne aspekty życia (np. kolor złoty – finanse) lub też w nietypowych kształtach nawiązujących do współczesnej kultury japońskiej (Hello Kitty przebrana za Darumę). Poza charakterystycznym kształtem i kolorem daruma ma jeszcze jedną cechę mającą silny przekaz. Wykonana z lekkiego materiału jest obciążona w podstawie - dzięki temu zabiegowi nie można jej przewrócić. Daruma przypomina, że powinniśmy się rozwijać, dążyć do celu i nie poddawać mimo wielu potknięć po drodze.

Nagroda i ostrzeżenie 

Kiedy wszystko ułoży się po naszej myśli daruma może otrzymać swoją nagrodę – drugie oko. Jest to również symbol sukcesu wynikającego z naszej pracy. Lalki, które wykonały swoje zadanie nie powinny być przechowywane w domu – mogą zacząć przynosić pecha. Japończycy odnoszą je do świątyń lub palą np. w czasie Dondo-Yaki, obrzędu palenia ozdób noworocznych.

 

頑張って (ganbatte - powodzenia!)

 

Daruma to ręcznie malowana figurka wykonana z papier-mâché. Wszystkie darumy dostępne w naszym sklepie są ręcznie wykonane w Japonii.
Zapraszamy na miyako.pl/japonskie-figurki-daruma

Komentarze do wpisu (2)

13 czerwca 2021

Nigdy i tym nie słyszałem , to wspaniała historia i jednocześnie niezły motywator. Jeśli mam dwa cele, powinienem kupić dwie laleczki?

20 sierpnia 2021

@Bart: zachęcam do przeznaczenia jednej laleczki na jeden cel, wtedy każda figurka będzie miała własne zadanie i z pewnością będzie Ci łatwiej osiągnąć cel.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl